Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 07.05.2021

Jak używać świateł awaryjnych?

Światła awaryjne to wyjątkowo ciekawe rozwiązanie. Dzięki nim możemy bez przeszkód zaparkować na trawniku, czy stanąć na środku drogi i nikt nie może nam nic zrobić! Czasami wciśnięcie guzika sprawia też, że nasza osobówka zamienia się w autobus i bez przeszkód może zatrzymać się w zatoczce. Czy światła awaryjne to rzeczywiście immunitet na drogowe wybryki?
Posłuchaj
  • "Wyskoczę tylko na chwilę!" (Rozrusznik/PRK)
  • W jakich jeszcze sytuacjach można używać świateł awaryjnych? (Rozrusznik/PRK)
  • Dodatkowe wykorzystanie świateł awaryjnych (Rozrusznik/PRK)
Czytaj także

Niezgodnie z kodeksem

"Wyskoczę tylko na chwilę. Włączę awaryjne i zaraz odjeżdżam”. Takie sytuacje można zaobserwować niemal codziennie na polskich ulicach. – Kierowcy często nadużywają świateł awaryjnych - przyznaje Mariusz Michalak z portalu motofakty.pl.

Jeżeli funkcjonariusz Policji oceni, że światła awaryjne w samochodzie są włączone niezgodnie z celem ich przeznaczenia, może ukarać kierowcę mandatem za nieprawidłowy postój pojazdu.

Posłuchaj
00:43 MICHALAK 1.mp3 "Wyskoczę tylko na chwilę!" (Rozrusznik/PRK)

-

Zgodnie z kodeksem

Jak sama nazwa wskazuje – świateł awaryjnych należy używać przede wszystkim w sytuacji awarii auta. Kodeks drogowy nakazuje włączyć je w pojeździe, który uległ uszkodzeniu lub wypadkowi, aby zasygnalizować postój. Obowiązek ten dotyczy autostrad, dróg ekspresowych oraz wszystkich mniejszych i lokalnych dróg – zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.

Należy z nich skorzystać także w czasie postoju poza obszarem zabudowanym w warunkach niedostatecznej widoczności, spowodowanej np. mgłą lub padającym deszczem.

Posłuchaj
00:17 MICHALAK 2.mp3 W jakich jeszcze sytuacjach można używać świateł awaryjnych? (Rozrusznik/PRK)

Zgodnie poza kodeksem

Świateł awaryjnych możemy użyć także w sytuacjach, których nie reguluje kodeks drogowy – np. na autostradzie, gdy zbliżamy się do zatoru. Ostrzegamy w ten sposób kierowców jadących za nami, że coś jest nie tak, dzięki czemu mają oni szansę na bezpieczniejsze i skuteczniejsze hamowanie.

A co z „mruganiem” w ramach podziękowania? Gdy ktoś ustąpi nam pierwszeństwa albo wpuści na jezdnię podczas korka bez przeszkód możemy powiedzieć mu w ten sposób „dzięki!”. Takie zachowanie to przejaw życzliwości na drodze, co wspiera kulturę jazdy wśród kierowców - zauważa sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
01:00 KURCZYK 3.mp3 Dodatkowe wykorzystanie świateł awaryjnych (Rozrusznik/PRK)

Kierowcy zdecydowanie zbyt często korzystają ze świateł awaryjnych w niewłaściwy sposób. Pamiętaj, że nie są one gwarantem nietykalności! Zostawienie samochodu na środku drogi (nawet z włączonymi awaryjnymi) nie sprawi, że kierowca TIR-a na pewno Cię zauważy.

Dla własnego bezpieczeństwa używaj świateł awaryjnych tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest powód.


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: