Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 24.05.2021

Policja zabierze Twój samochód!

Okazuje się, że jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie prędkości mogą stać się pretekstem do konfiskaty samochodu i sprzedania go na aukcji lub zniszczenia w prasie hydraulicznej. Czy polscy kierowcy mają się czego obawiać?
Posłuchaj
  • Stefan Folzer o sytuacji we Francji (Na luzie/PRK)
  • Adam Dąbrowski - Wielka Brytania (Na luzie/PRK)
Czytaj także

W polskim prawie ustawodawca nie wprowadził możliwości rekwirowania auta. Zamiast tego w przypadku m.in. parkowania "na kopercie", utrudniania ruchu oraz zbyt dużego i ciężkiego pojazdu możemy liczyć się z odholowaniem i czasowym brakiem dostępu do samochodu.

Jak sytuacja wygląda w innych państwach Europy i Świata?



Francja

Francuscy kierowcy mogą stracić samochód m.in. za jazdę bez prawa jazdy, ważnego ubezpieczenia czy przekroczenie prędkości o 50 km/h. Co dzieje się z autem po jego zarekwirowaniu?

Posłuchaj
00:48 1 STEFAN FOLZER.mp3 Stefan Folzer o sytuacji we Francji (Na luzie/PRK)

Wielka Brytania

Po drugiej stronie kanału La Manche sytuacja jest bardziej skomplikowana – regulacje dotyczące pozbawienia kierowcy samochodu w poszczególnych państwach Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna) nieco się różnią. Najczęstszymi powodami są: niebezpieczna jazda, brak zgody na kontrolę trzeźwości i nieaktualne ubezpieczenie.

Posłuchaj
01:05 2 ADAM DĄBROWSKI.mp3 Adam Dąbrowski - Wielka Brytania (Na luzie/PRK)

Stany Zjednoczone

W USA każdy stan ma własne przepisy dot. konfiskaty samochodu i odrębny kodeks karny. Tu dopiero mamy zamieszanie! Co jest najczęstszym powodem utraty samochodu?

Posłuchaj
01:06 3 JAN PACHLOWSKI.mp3 Jan Pachlowski o konfiskacie samochodów w USA (Na luzie/PRK)

Dania

W Danii przepisy przewidują konfiskatę samochodu za „podwojenie” dozwolonej prędkości, jazdę ponad 200 km/h oraz prowadzenie pod wpływem alkoholu.


Litwa

Na Litwie konfiskata samochodu grozi za m.in. jazdę pod wpływem alkoholu, brak prawa jazdy czy ucieczkę z miejsca wypadku.

Posłuchaj
00:55 4 KAMIL ZALEWSKI.mp3 Kamil Zalewski - Litwa (Na luzie/PRK)

Białoruś

Na Białorusi kierowca może pożegnać się z samochodem w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest ta, kiedy zdecydowalibyśmy się wykorzystać auto do popełnienia występku wywożenia śmieci np. do lasu. W takiej sytuacji milicja bez skrupułów zabierze nam pojazd.

Bardziej absurdalny przykład to użyczenie samochodu osobie trzeciej – na Białorusi jest to zakazane. Jeśli wpadniemy na niedorzeczny pomysł pożyczenia sąsiadowi samochodu na weekend – możemy liczyć się z tym, że w przypadku kontroli policji nigdy go nie odzyskamy.

U naszego wschodniego sąsiada warto też terminowo opłacać nałożone mandaty, gdyż i to może być powodem konfiskaty pojazdu.

Ukraina

Wybierając się na Ukrainę musisz liczyć się z tym, że w skrajnych przypadkach władze mogą pozbawić Cię samochodu. Dlaczego? Jak tego uniknąć?

Posłuchaj
00:46 5 PAWEŁ BUSZKO.mp3 Paweł Buszko - sytuacja na Ukrainie (Na luzie/PRK)

Rosja

Dotarliśmy do Rosji. Wielu z Was widziało niejeden filmik z absurdalnymi sytuacjami drogowymi z tamtego regionu. Czy mimo to obowiązują tam przepisy umożliwiające zajęcie samochodu?

Posłuchaj
00:46 6 MACIEJ JASTRZĘBSKI.mp3 Maciej Jastrzębski - czy milicja może zabrać nam auto? (Na luzie/PRK)

 


Konfiskata samochodu to zdecydowanie nieprzyjemny moment w życiu każdego kierowcy. Póki co Polacy nie muszą obawiać się jednak utraty samochodu w wyniku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa. 

Dla tych, którzy podlegają zagranicznym regulacjom mamy jedną radę - jeźdźcie ostrożnie i zgodnie z przepisami, a nikt nie będzie śmiał dotknąć Waszych aut!


K. Choroszucha


CZYTAJ TAKŻE: