Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 16.09.2020

Uczniowie po wielu miesiącach wrócili do szkół i... pojawił się problem z dyscypliną

Jak dyscyplinować niesfornych uczniów? Jakie szkoła ma możliwości, narzędzia? 
Posłuchaj
  • Uczniowie po wielu miesiącach wrócili do szkół i... pojawił się problem z dyscypliną (Ekspres Jedynki)
Czytaj także

Posłuchaj
02:18 [ PR1]PR1 (mp3) 15 wrzesień 2020 15_26_34.mp3 Uczniowie po wielu miesiącach wrócili do szkół i... pojawił się problem z dyscypliną (Ekspres Jedynki)

 

Nauczyciele zgodnie przyznają, że kwestia dyscyplinowania uczniów to trudny temat. Teraz, gdy po wielu miesiącach nauki zdalnej - spowodowanej sytuacją epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa - ogłoszono powrót do nauki stacjonarnej problem się nasilił. Uczniowie wrócili do szkolnych ławek i... sprawiają jeszcze większe problemy niż dotychczas.

Wielu uczniów odwykło od szkolnych regulaminów i np. używa telefonów komórkowych na lekcjach, chociaż to zabronione. U innych wzmogła się agresja. To - jak ocenił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 107 we Wrocławiu Dariusz Cichy -  często powód długiego przebywania w domu, w dysfunkcyjnych rodzinach. - Cała działalność szkoły, wychowawcza, pedagogiczna, jest teraz ukierunkowana na to, by nad tym pracować - wskazał.

- Współczesna szkoła pozbawiła nauczycieli wielu - mówiąc brzydko - narzędzi dyscyplinowania uczniów - zauważyła wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 312 w Warszawie Magdalena DyniewiczWiele szkół, aby wpłynąć na zachowanie uczniów, próbuje więc wprowadzić rozwiązania systemowe dla całej placówki. 

W Szkole Podstawowej nr 312 bardzo długo testowano punktowy system oceniania zachowania. Uczniowie dostawali punkty za dobre sprawowanie, za naganne zachowanie punkty były odejmowane. - Nauczyciele mogą też wysyłać komunikaty do rodziców poprzez dziennik Librus. W sytuacjach, gdy uczeń nagminnie łamie regulamin praktykujemy spisanie z nim "kontraktu" - wyjaśniła Dyniewicz.

Co zrobić jeśli obrane metody nie poskutkują? Dyrekcja placówki może napisać do sądu o wgląd w sytuację rodzinną ucznia. Wówczas rodzina otrzymuje kuratora. Jeśli dziecko nie podporządkowuje się regulaminowi szkoły w sądzie może odbyć się także rozprawa dotycząca demoralizacji ucznia

Agresywni i sprawiający problem uczniowie stanowią - według szacunków nauczycieli - do 10 procent stanu liczebnego szkoły.

. 
PAP/Maria Samczuk

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 15.09.2020 

Godzina emisji: 15.25

kk