Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 06.12.2017

Impact fintech’17: innowacji finansowych w Polsce będzie przybywać

Możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w usługach finansowych są ogromne i ten sektor gospodarki już teraz w Polsce dynamicznie się rozwija. A ma być jeszcze lepiej, bo już niebawem nowe rozwiązania w tym zakresie wejdą w życie, zapowiedziała w środę Kongresie Impact fintech’17 w katowicach wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Posłuchaj
  • O rozwiązaniach informatycznych dla sektora finansowego mówili w radiowej Jedycnce uczestnicy Kongresu Impact fintech’17: Jadwiga Emilewicz, Maciej Chorowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Paweł Widawski z Fintech Poland i Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Termin fintech odnosi się do rozwiązań informatycznych dla sektora finansowego. I te usługi w naszym kraju  dynamicznie się rozwijają, mówi Paweł Widawski z Fintech Poland.

- Innowacje finansowe to termin, który w ostatnim czasie zrobił wielką karierę. Pamiętajmy, że ta innowacja może być zlokalizowana zarówno w startupach, jak i w dojrzałych, dużych instytucjach finansowych, jak banki. Są to wszelkiego rodzaju innowacyjne rozwiązania, które mają zastosowanie w sektorze finansowym, zarówno po stronie konsumenckiej, czyli nowe rozwiązania w obszarze płatności, chociażby bezstykowe. To jest rodzaj innowacji finansowej. Aż poprzez rozwiązania, które są stosowane w bankowości korporacyjnej, inwestycyjnej, wszystko to, co czyni sektor finansowy bardziej nowoczesnym – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Polski sektor bankowy bardzo nowoczesny

Możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w usługach finansowych są ogromne. Często nawet nie jesteśmy świadomi, że to one ułatwiają nam poruszanie się po świecie  finansów, tłumaczy Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku.

- Większości tych nowoczesnych technologii nie widać, bo one są gdzieś w środku, w algorytmach, mechanizmach, aplikacjach zaszyte, tak żeby klient tego nie musiał widzieć. Doświadczenie ma zaspokoić usługę, a nie pokazać technologię. Ale są one wszędzie, one nas otaczają. Polski sektor bankowy jest bardzo nowoczesny. Przez wiele lat w dużym stopniu konkurujące ze sobą instytucje finansowe były zmuszone do tego, żeby inwestować w rozwiązania technologiczne. Przeskoczyliśmy też pewne etapy rozwoju usług finansowych, nie weszliśmy nigdy np. w czeki. Jako sektor na pewno będziemy temu rozwojowi sprzyjać. Na pewno potrzebne jest także jakieś rozwiązanie wspierające ten obszar w szczególności – podkreśla ekspert.

KNF będzie zobowiązana do działalności innowacyjnej

O takich właśnie rozwiązaniach i regulacjach wpływających na ten sektor gospodarki rozmawiają uczestnicy Kongresu Impact fintech’17. Co ważne już niebawem pewne nowe rozwiązania wejdą w życie, zapowiedziała w środę wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Jesteśmy w przededniu drugich konsultacji społecznych. Mamy nadzieję, że w I kwartale 2018 roku ustawa o nadzorze nad instytucjami finansowymi, a zatem ustawa o Komisji Nadzoru Finansowego zostanie zmieniona. Dzięki temu KNF będzie zobowiązana do prowadzenia działalności innowacyjnej, do publikowania swoich dokumentów w języku polskim i angielskim oraz wydawania tzw. wiążących interpretacji, wiążących stanowisk, dla tych którzy poszukują zgody na aktywność na rynku w zakresie usług finansowych  - mówiła wiceminister rozwoju. - Dzięki tym rozwiązaniom ten sektor będzie mógł dostarczać usługi, jakich dzisiaj na rynku nie ma i one są ściśle, bardzo mocno regulowane. Po drugie mamy nadzieję, że stworzymy warunki, które przyciągną także wiele osób zajmujących się fintechem do Polski. I po trzecie wreszcie dzięki tym rozwiązaniom powstaną spółki, które będą mogły znaleźć finansowanie w Polskim Funduszu Rozwoju na kolejne etapy rozwoju swoich usług – wyliczała.

Polska jednym z kluczowych centrów innowacji finansowych w Europie?

Polska ma możliwości, aby stać się jednym z kluczowych centrów innowacji finansowych w Europie – podkreślali w środę uczestnicy Kongresu. Takie spotkania jak Kongres Impact fintech’17  też temu służą, dodaje profesor Maciej Chorowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Ci ludzie się poznają, pomysły się krzyżują, wiemy, że każdy może mieć pomysł indywidualny, ale żeby uzyskać pewien standard, który zaczyna być obowiązującym, potrzebny jest konsensus. I bez tego typu spotkań, tych uzgodnień nie dało by się prowadzić – zaznacza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. – Wydaje się, że polski system bankowy jest bardzo chłonny na nowe rozwiązania, między innymi dlatego że jest stosunkowo młody i podlega teraz różnym zmianom poprzez fuzje, zmiany własnościowe, a więc jest otwarty na wszelkiego typu technologie, które usprawniają jego działanie – podsumowuje.

Zdaniem ekspertów  w najbliższych latach współpraca na linii firmy fintech - banki będzie się zacieśniać, bo każdej ze stron będzie się ona opłacać.

Justyna Golonko, awi