Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 11.01.2018

Prezes ARP: 2018 to będzie rok inwestycji

Rok 2018 będzie rokiem inwestycji, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Ważnym narzędziem pobudzającym inwestycje ma być  reforma systemu wsparcia inwestycji.
Posłuchaj
  • O szansie na pobudzenie inwestycji prywatnych w Polsce mówił w radiowej Jedynce Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Projekt „Polska Strefą Inwestycji” zakłada m.in. rozszerzenie dostępności zwolnień podatkowych na całą Polskę, podwyższenie standardu obsługi inwestora, wprowadzenie przejrzystego i spójnego podziału obszaru działalności spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi.

 - Zezwolenia, które wydaliśmy już w tym roku, opiewają na łączną kwotę zadeklarowanych inwestycji 360 mln zł, to zazwyczaj mniejsze polskie firmy z bardzo różnych branż. Nie można powiedzieć, że jakaś branża jest mocno dominująca. Mamy firmy meblarskie, związane z przetwórstwem metali, firmy innowacyjne związane z technologiami przyrostowymi, związane z odlewnictwem. Jest to więc bardzo szerokie spektrum tematów, ale łączy jej jedno, że są to firmy z kapitałem polskim, o mniejszej skali działalności – wyjaśnia ekspert.

Agencja Rozwoju Przemysłu dobrze rozpoczęła rok 2018. Do 10 stycznia w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez Agencję wydano 19 zezwoleń.

Preferencje podatkowe

- Mamy świetny instrument, który może multiplikować inwestycje prywatne, o których mówiliśmy, czyli ustawę, która roboczo nazywa się „Polska specjalną strefą ekonomiczną”. To jest instrument, który mówi o tym, że niezależnie, czy to jest teren włączony do strefy ekonomicznej, czy też nie, czy jest na Suwalszczyźnie, czy na Warmii i Mazurach, czy jest w województwie lubuskim, czy jest to własność prywatna, czy samorządu, to każda inwestycja będzie mogła skorzystać z preferencji podatkowych, to znaczy być zwolniona z podatku PIT i CIT, w wyniku tej inwestycji ktoś może zapłacić mniejszy podatek. Patrzymy na to jako na szansę rozwoju gospodarczego. Nie patrzymy na to, jako zarządzający, na swój partykularny interes, a raczej na interes kraju, Polski, miejsca, w którym żyjemy. To jest kilkadziesiąt miliardów inwestycji uwolnionych potencjalnie w wyniku tej regulacji – podkreśla ekspert.

W 2017 roku Agencja wydała 71 zezwoleń  na prowadzenie działalności w specjalnych strefach ekonomicznych przez nią zarządzanych. To najlepsze wyniki od momentu powstania SSE Euro-Park Mielec oraz tarnobrzeskiej TSSE Euro-Park Wisłosan.

. 

W 2017 roku wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych wyniosła 5,5 mld zł. Udzielone  zezwolenia zobowiązują przedsiębiorców do utworzenia ponad 3,5 tys. etatów.

Błażej Prośniewski, awi