Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 11.01.2018

Polski Fundusz Rozwoju inwestuje na południu Polski

Polski Fundusz Rozwoju - za pośrednictwem Funduszu Inwestycji Samorządowych - zainwestuje w Sądeckie Wodociągi oraz Miejskie Zakłady Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Limanowej, obejmując pakiety mniejszościowe w tych spółkach. Pozyskane w ten sposób pieniądze samorządy przeznaczą na realizację strategicznych inwestycji dla swoich mieszkańców.

Od kilku miesięcy Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z resortem rozwoju realizuje Pakiet dla miast średnich, którego celem jest zmniejszanie różnic między Polską A, B i C. Jest on dedykowany miastom, które mają powyżej 20 tysięcy mieszkańców i powiatowym liczącym przeszło 15 tysięcy mieszkańców. W sumie zatem z Pakietu może korzystać około 250 miast.

Pierwsze koty za płoty

Prezes PFR Paweł Borys mówi, że dziś udało się podpisać dwie pierwsze umowy na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Limanowej i Nowym Sączu. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 50 milionów złotych. Na tę chwilę PFR ma zgłoszonych prawie 200 innych projektów inwestycyjnych o wartości kilkunastu miliardów złotych.

- Liczymy, że dzięki temu inwestycje samorządowe w tym roku i w kolejnych latach przyspieszą - dodaje Paweł Borys.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówi, że taki też jest właśnie cel tego wsparcia.

- Ta dziura (w inwestycjach samorządowych) była potężna w 2016 roku. W 2017 nie mamy jeszcze wyników, jest lepiej, ale na pewno nie jest to wcześniejszy poziom. Pamiętajmy, że w naszym kraju połowa inwestycji publicznych to są inwestycje samorządowe. To nie jest typowe dla Unii Europejskiej - dodaje minister.

Środki trafią na instrukturę

Wsparcie z Pakietu ma tym mniejszym miastom pomóc między innymi w zdobyciu wkładu własnego do projektów realizowanych z wykorzystaniem funduszy europejskich. Burmistrz Limanowej Władysław Bieda mówi, że Limanowa dzięki tej umowie pozyskuje około 20 milionów bezzwrotnego dofinansowania.

- Miasto zyskuje środki na wkład własny do programu wodno-kanalizacyjnego, który chcemy realizować w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". W ramach tego programu chcemy dokończyć rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, przeprowadzić prace remontowe, rozbudować stację uzdatniania wody i oczyszczalnię ścieków - wskazuje Władysław Bieda.

Warto złożyć wniosek

Paweł Borys dodaje, że na razie dofinansowanie trafi do Limanowej i Nowego Sącza, ale o wsparcie mogą się ubiegać też inne miasta. Projekty obejmują głównie infrastrukturę, ale też ochronę środowiska czy mieszkalnictwo.

Chęć udziału w programie zgłosiło już 150 samorządów. Najwięcej potrzeb inwestycyjnych dotyczy budowy dróg, mostów, dworców, linii kolejowych, ale też szkół i przedszkoli.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md