Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 06.04.2018

Dlaczego biznes wybiera Warszawę, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto?

Wysoko wykwalifikowani pracownicy, dobre skomunikowanie z krajem i zagranicą, nowoczesne powierzchnie biurowe w rozmaitych lokalizacjach oraz atrakcyjna oferta spędzania wolnego czasu po pracy - to zdaniem przedsiębiorców, główne zalety Warszawy jako najlepszego miejsca do rozwijania biznesu.
Posłuchaj
  • Dlaczego biznes wybiera Warszawę, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, tłumaczy w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki ekspert firmy Antal, Karolina Korzeniewska./Piotr Wardziak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

- Jednak przed wszystkim chodzi o ludzi - podkreśla ekspert firmy Antal, Karolina Korzeniewska.

W Warszawie najwięcej specjalistów

I wyjaśnia, że stołeczny rynek potrzebuje lingwistów posługujących się różnymi językami  i w Warszawie jest ich najwięcej, tu także jest najwięcej cudzoziemców, którzy chcą najczęściej pracować w stolicy Polski, z powodu atrakcyjnej oferty pracy.  

Po Warszawie jest Wrocław

Na Warszawę jako kierunek potencjalnych inwestycji wskazało 28 procent pytanych szefów firm. Na drugim miejscu jest Wrocław - 22 procent jest zainteresowanych stolicą Dolnego Śląska, a na trzecim ex aequo - Łódź i Poznań - po 16 procent wskazań.

Stolica jest uniwersalna, inne miasta się specjalizują

- Stolica jest uniwersalna, dlatego trudno z nią rywalizować, inne miasta mają swoje specjalizacje - dodaje Karolina Korzeniewska.

Jak wyjaśnia, inwestorzy szukają miejsca według swoich potrzeb.

− Jeśli ktoś szuka oszczędności i ma niezbyt złożony produkt czy proces produkcyjny, to nie musi znaleźć się w Warszawie, mówi gość radiowej Jedynki.

Dlaczego inwestorzy wybierają Poznań, Łódź, Trójmiasto, czy Wrocław?

Jak dodaje, Poznaniem interesują się Niemcy, miasto ma ponadto dobrą renomę. Do Trójmiasta ciągną inwestorzy z północy Europy, Łódź przyciąga tych, którzy mają inwestycje również w Warszawie, we Wrocławiu dominuje branża IT, technologiczna.

Warszawa chwalona za komunikację miejską, lotnisko, krytykowana za korki komunikacyjne

W części raportu dotyczącej warszawskiej infrastruktury potencjalni inwestorzy najlepiej ocenili komunikację miejską i fakt, że międzynarodowe lotnisko znajduje się niedaleko centrum. Najbardziej skrytykowali komfort komunikacji samochodowej, czyli po prostu korki.

W Warszawie uczy się ponad 250 tys. studentów

W stolicy trzeba płacić najwięcej, ale jednocześnie największy jest wybór potencjalnych pracowników. W Warszawie uczy się ponad 250 tysięcy studentów - 40 tysięcy z nich wybrało finanse, 15 tysięcy lingwistykę, a 20 tysięcy informatykę. To też są specjaliści najbardziej pożądani na rynku pracy.  

Piotr Wardziak, jk