Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Walterska 25.07.2018

Jesienią w sprzedaży będzie tylko węgiel wysokiej jakości

Normy jakości dla węgla coraz bliżej. Senacka komisja dziś zajmowała się nowymi przepisami dotyczącymi zaostrzenia norm jakości węgla. Przepisy mają poprawić jakość paliwa spalanego w przydomowych piecach. I zdaniem dr Macieja Sokołowskiego eksperta do spraw energii z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji nowe rozwiązania mogą być bardzo skuteczne. 
Posłuchaj
  • Co w praktyce zmienią nowe przepisy dotyczące jakości węgla? - wyjaśniał w radowej Jedynce dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energii z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji w rozmowie z Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Czytaj także

- Nowe przepisy, między innymi, wprowadzają świadectwa jakości paliw, czyli osoby kupujące węgiel mają uzyskiwać rzetelne i wyczerpujące informacje o tym, co kupują, jaka jest wartość kaloryczna paliwa. Do tej pory takich informacji nie było - mówi w radiowej Jedynce dr Maciej Sokołowski w rozmowie z Justyną Golonko. 

Nowe rozwiązania mają pomóc ograniczyć napływ do Polski niesortowanego węgla, szczególnie z Rosji, bo import z Wschodu rośnie. - Bijemy już kolejne rekordy importu węgla. Nowe regulacje mają uniemożliwić wjazd do Polski węgla ze wschodu - powiedział ekspert.

Jego zdaniem powstrzymanie importu z Rosji będzie bardzo trudnym zadaniem. Już teraz firmy przygotowują się do sortowania węgla żeby jednak istnieć na naszym rynku. 

Jak duży jest to problem?

Z wyliczeń ekspertów wynika, że domowe piece są odpowiedzialne za 91 procent emisji pyłu zawieszonego PM10 - czyli tego, który nas truje. Przemysł odpowiada za 2 proc. tej emisji. To zestawienie pokazuje, jak ważne jest byśmy przestali palić byle czym....

Przepisy wprowadzą wiele nowych wymogów i zmian w zakresie sprzedaży węgla. Jakość węgla na składach będą wyrywkowo sprawdzali kontrolerzy. Za naruszenie ustawy i wprowadzenie do obrotu paliwa o niewystarczających parametrach jakościowych będą kary.

Z danych Ministerstwa Energii wynika, że w 11 województwach samorządy już wprowadziły zaostrzone normy nie czekając na nowelizację prawa. To może świadczyć, że podejście się zmienia i być może jesienią w sezonie grzewczym nie będziemy mówić już o alertach smogowych tak często jak ostatnio.

Ministerstwo energii chce,  aby nowe przepisy weszły w życie jeszcze przed sezonem grzewczym.

Sprzedawcy węgla postulują wprowadzenie półrocznej karencji w stosowaniu kar za sprzedaż surowca, niespełniającego wymogów - mówią o tym, że muszą mieć czas na zapoznanie się z tymi przepisami i dostosowanie do nich. Nowe regulacje dotyczą ok. 10 tysięcy podmiotów posiadających status pośredniczącego podmiotu węglowego. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, kw