Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 22.06.2018

Teorie spiskowe: ciekawostka, czy zagrożenie dla nauki?

Jakie "teorie spiskowe" obecnie są najpopularniejsze? Czy nauka reaguje na absurdalne doniesienia i jak możemy sprawdzić, czy coś jest oparte na dowodach, czy wyssane z palca?

Argumenty za tym, że ziemia jest okrągła są takie, że tego uczą w szkole. Informacja o tym, że może być płaska to forma sprzeciwu przeciw formalnej nauce, a młodzież z natury lubi się sprzeciwiać prof. Tadeusz Wibig


- Kiedyś po wiedzę chodziło się do szkoły i bibliotek. Pogląd naukowy, który został przedstawiony przez nauczycieli i w książkach przyjmowało się za pewnik, mało kto odważył się kwestionować tę wiedzę - mówił prof. Tadeusz Wibig z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. - Dziś ilość informacji, która do nas dociera jest ogromna. Trafiają do nas zarówno te sprawdzone, jak i spreparowane informacje i oba źródła mogą być dla nas w równej mierze fascynujące -wyjaśniał.

Jak zweryfikować wiedzę, która do nas trafia? Jak wyjaśnić nieprzekonanym, które informacje są faktami, a które zajmującą fikcją? Ile warta jest informacja? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Oliwia Olczyk 

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 12.42

ac