Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 17.07.2019

Metro, którego Warszawa nie zobaczyła

– Po wojnie było co najmniej sześć lub siedem koncepcji budowy metra. Realnie dwukrotnie przystąpiono do jego budowy – mówi autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła".

Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła" Okładka książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła"

W grudniu 1950 roku władze partyjne i rządowe ogłosiły nowy etap rozwoju stolicy. W ciągu sześciu lat Warszawa miała wzbogacić się o podziemną kolej – środek transportu symbolicznie czyniący z dużego miasta metropolię. Projekt okazał się jednak spektakularną klęską. Olbrzymie pieniądze, masa pracy i rozbudzone nadzieje poszły w błoto. Zbudowany fragment trasy zalano wodą i przykryto milczeniem. Andrzej Zawistowski przeczytał tysiące dokumentów, by odtworzyć przebieg oraz przyczyny i skutki jednej z największych wizerunkowych porażek rządzących PRL.

Czy Bolesław Bierut nie wyraził zgody na budowę metra? Dlaczego ostatecznie w latach 50. zrezygnowano z budowy podziemnej komunikacji?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której ponadto:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o rocznicy Rewolucji Francuskiej
  • Dzieje się historia: "Gdańsk przed burzą. 1935-1939" – korespondencja Adama Czartkowskiego;
  • Też przeczytajcie: Mikołaj Mirowski poleca "Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe";
  • kalendarium historyczne.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Andrzej Zawistowski (historyk, nauczyciel akademicki, doktor ekonomii, doktor habilitowany historii, autor książki "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła")
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/kw/mk