Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 03.06.2020

"Mamy nadzieję, że będzie to możliwe po wakacjach". Szef MEN o powrocie uczniów do szkoły

- Zdecydowaliśmy się nie wznawiać systematycznej nauki przed końcem roku szkolnego. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe po wakacjach, we wrześniu - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Posłuchaj
  • Dariusz Piontkowski o (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Czytaj także

W związku z epidemią od 12 marca zawieszono zajęcia stacjonarne w szkołach. Od 6 maja w przedszkolach mogą być organizowane zajęcia opiekuńcze. Od 25 maja takie zajęcia prowadzone są w szkołach podstawowych dla uczniów klas I-III. Od poniedziałku w szkołach podstawowych i średnich organizowane są też stacjonarne konsultacje dla wszystkich uczniów.

Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: w zakresie egzaminów w dobie epidemii nie należy spodziewać się kolejnych zmian

- Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, w mniejszych grupach, maksymalnie do 14 osób. 8 czerwca rozpoczną się matury, w kolejnym tygodniu egzaminy ósmoklasisty, będzie też Boże Ciało. Te dni będą wolne. Natomiast zajęcia dydaktyczne mają zakończyć się 26 czerwca. Spowodowało to, że ostatecznie zdecydowaliśmy się nie wznawiać systematycznej nauki przed końcem roku szkolnego. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe po wakacjach, we wrześniu  - powiedział Dariusz Piontkowski. 

Zdalna edukacja

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przyjęte rozwiązania prawne umożliwiają kształcenie na odległość na masową skalę. - Wyposażenie szkół, m.in. w sprzęt komputerowy należy do samorządów. Rząd może wspomóc w tych działaniach i to robi. Dzięki przesunięciom w programach unijnych udało nam się przeznaczyć prawie 370 mln złotych na zakup sprzętu i przekazać te pieniądze samorządom. Ponad połowa szkół jest w Polsce podłączona do szybkiego internetu, większość będzie podłączona do końca roku. W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej realizowanej przez ministra cyfryzacji przyznano szkołom prawie 12 tys. laptopów. Daliśmy też możliwość nauczycielom korzystania ze sprzętu szkolnego. Największe bolączki braku sprzętu zostały zażegnane - podkreślił. 

Ocena uczniów 

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do rad pedagogicznych o podwyższanie końcowych ocen uczniów o "plus jeden". - A co z dziećmi, które zasługują na szóstkę? Według takiej logiki powinniśmy stworzyć nową skalę stopni - powiedział minister Piontkowski. Jego zdaniem zawsze jest niewielka grupka dzieci i młodzieży, która nie realizuje obowiązku nauki. - W takich sytuacjach powinna interweniować szkoła, nie ma różnicy, że dotyczy to też zajęć online. Następnym krokiem jest interwencja burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien przymusić rodziców, by ich dzieci realizowały obowiązek szkolny. Trudno sobie wyobrazić, by minister edukacji sprawdzał, co w danej szkole się dzieje, to należy do kompetencji samorządów. Natomiast nauczyciele powinni oceniać obiektywnie i sprawiedliwie. Przy wątpliwościach pomiędzy piątką a czwórką powinni brać pod uwagę szczególną sytuację, nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także stosunek do przedmiotu. Okres jest szczególny, ale w każdej dziedzinie życia - podkreślił szef resortu edukacji. 

Podwyżki dla nauczycieli

Od września tego roku płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. W ustawie budżetowej na 2020 r. zwiększono o 100 mln zł subwencję oświatową. Jako drugie źródło finansowania podwyżek wskazano oszczędności wynikające z różnicy między prognozowaną liczbą etatów a danymi rzeczywistymi z Systemu Informacji Oświatowej. - Dopóki budżet nie został zmieniony, podwyżka obowiązuje - zapewnił szef resortu edukacji. 

Więcej w nagraniu.


* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 7.35

PR24