Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Kurek 28.07.2019

Kapelani Powstania Warszawskiego, czyli bohaterowie w sutannach

Goście Macieja Woźniakiewicza rozmawiali w audycji o roli księży, którzy podczas Powstania Warszawskiego pełnili posługę duszpasterską. Ich obecność podnosiła ducha powstańców i osób cywilnych. Odprawiali msze, udzielali ślubów czy pracowali w szpitalach polowych. A także umierali za wolność.
Posłuchaj
  • Goście Macieja Woźniakiewicza o duszpasterstwie księży podczas Powstania Warszawskiego (PR24)

Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego mówiła, że udało się ustalić imiona, nazwiska i pseudonimy 150 kapelanów Powstania Warszawskiego. - Należy też pamiętać o kapelanach, którzy pełnili posługę w szpitalach powstańczych, a także o innych księżach parafialnych - podkreśliła, dodając, że pełnej listy duchownych biorących udział w Powstaniu Warszawskim nigdy nie uda się stworzyć.

Z kolei ks. płk Zbigniew Kempa, dziekan Straży Granicznej i notariusz kurii Ordynariatu Polowego przypomniał miedzy innymi tragiczną historię ks. płk Tadeusza Joachimowskiego, który w 1942 roku został kapelanem Armii Krajowej. Ów duchowny tworzył też struktury duszpasterskie na czas Powstania Warszawskiego.

- Kiedy wybuchło powstanie ks. Tadeusz Joachimowski nie mógł dołączyć do oddziałów powstańczych. W swoim domu urządził więc kaplicę, gdzie gromadzili się mieszkańcy. 7 sierpnia 1944 roku dostał się w ręce niemieckie. Przez noc, wraz z ludnością, był przetrzymywany w kościele. Później Niemcy zapędzili tę grupę z Woli na rampę kolejową. Jeden z żołnierzy zobaczył duchownego w sutannie, wyciągnął go z szeregu i zabił - opowiadał ks. płk Zbigniew Kempa.

Audycję prowadził Maciej Woźniakiewicz. 

Polskie Radio 24/pkur

------------------------------------

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 07.35