Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 30.07.2020

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.

To najmniejsze państwo w Afryce leży na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Atlantyckim pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Równikiem. Zajmuje terytorium wzdłuż wielkiej rzeki Gambia - która stanowi główny element krajobrazu. Płynie ona w rozległej dolinie, otoczonej przez niewysokie wzgórza i piaszczysty płaskowyż. Kraj sąsiaduje tylko z jednym państwem - Senegalem graniczącym z Gambią z trzech stron. 

Posłuchaj
57:10 opowieści 11 .07.mp3 Historia Gambii sięga 2 tysięcy lat (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_11.07.2020. 

Najmniejszy kraj w Afryce
Stolicą państwa jest miasto Bandżul, położone u ujścia rzeki Gambia do oceanu. Ten najmniejszy w Afryce kraj, może pochwalić się historią sięgającą ponad 2000 wstecz. Należał do strefy wpływów największych w średniowiecznych mocarstw afrykańskich - najpierw imperium Ghany, zwanego "bagadu" na terenie dzisiejszej Mauretanii i Mali, a później - imperium Mali z niezwykłym centrum kulturalnym w mieście Timbuktu.

Pierwszymi osadnikami w tym rejonie były handlujące plemiona Mandinga które rozpowszechniły na tych terenach islam. Wielka żeglowna rzeka oraz bliskość oceanu sprzyjały rozwojowi handlu. Czarną kartę historii Gambii niestety stanowi niewolnictwo - to od gambijski wybrzeży właśnie odbijały statki pełne zakutych w kajdany mieszkańców Afryki. O kontrolę nad ujściem rzeki Gambii współzawodniczyli Portugalczycy Hiszpanie i Holendrzy, a później Anglicy i Francuzi.

Język i tradycje
Samodzielność i niepodległość Gambia uzyskała dopiero 55 lat temu. Chociaż społeczeństwo Gambii tworzy wiele różnych plemion, nie ma pomiędzy nimi zatargu, każde z nich zachowało swój język i tradycje, a jednocześnie zna i szanuje kulturę innych grup etnicznych. Wzdłuż największej rzeki w kraju zgodnie obok siebie żyje 5 plemion Mandinga, Wolof, Fula, Jola i Solinke. Zarówno bogata historia Gabi jak i bogactwo etniczne są przekazywane od wieków w tradycji ustnej przez opowiadaczy, czyli "griotów". Zapraszamy na niezwykłą wyprawę śladem gambijskich opowieści.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji:11.07.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo