Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 01.05.2019

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Piknik Rodzinna Europa w Łazienkach Królewskich

W Łazienkach Królewskich w Warszawie zakończył piknik Rodzinna Europa. Okazją do jego zorganizowania była 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. W programie znalazły się między innymi gry, zabawy, konkursy, warsztaty malarskie, nauka stania na rękach i żonglowania.
Galeria Posłuchaj
  • 1.05.19 Piknik Rodzinna Europa cz.1
  • 1.05.19 Prof. Katarzyna Żukrowska
  • 1.05.19 Piknik Rodzinna Europa cz.2
Czytaj także

Piknik Rodzinna Europa w Łazienkach Królewskich zorganizowało Narodowe Centrum Kultury w ramach obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Szef NCK prof. Rafał Wiśniewski mówił, że "budujące dla niego jest wielkie zainteresowanie" wydarzeniem. - Serce rośnie kiedy widzę tak wiele osób - powiedział, podkreślając, że "wszyscy chcą wspólnie uczestniczyć w pikniku".

- Szukamy elementów więziotwórczych i przestrzeń Łazienek jest fantastycznym miejscem, żeby się zrelaksować, odpocząć, ale również pobawić się. A przez tę zabawę edukować się i dowiedzieć o idei Unii Europejskiej - mówił dyrektor NCK.

Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora Łazienek Królewskich, mówiła o historycznej roli Łazienek Królewskich, które "od zarania są miejscem głęboko złączonym z historią Rzeczpospolitej". - Czasy stanisławowskie, czyli narodziny w Polsce Oświecenia, wiązały się z europejską wspólnotą, wspólną źródłowością nas, jako Europejczyków - mówiła na antenie PR24.

Kolejny gość, dr Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji, mówił o możliwościach, jakie UE dały polskim studentom. - To, co może nam pozwolić odnaleźć się w nowym świecie, to wspólne uczenie się pracy razem, komunikowanie się na różnych poziomach, kreatywne podchodzenie do rozwiązywania różnych problemów, przyglądania się jak inni je rozwiązują - mówił o zaletach studenckich wymian.

Z kolei dr hab. Michał Gierycz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) wskazał, że najważniejsze idee, które legły u podstaw UE to "trzy połączone ze sobą wartości: kwestia pokoju, solidarności i wspólnoty".

Prof. Katarzyna Żukrowska (SGH) podkreślała, że dzięki fundoszom europejskim niesamowicie wzrósł nasz PKB. - To jeden z najwyższych wskaźników, podobne wykazują republiki bałtyckiej i Słowacja - tłumaczyła 

15 lat temu - 1 maja 2004 roku - Polska wraz z 9. innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono członków Wspólnoty powiększyło się wówczas z 15. do 25. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Dziś tworzy go 28 krajów, trwają jednak negocjacje dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Więcej w zapisie. Gośćmi audycji byli również dr Kamil Zajączkowski (UW), dr Ryszard Żółtaniecki (były dyplomata), dr Bartosz Rydliński (UKSW).

Rozmawiała Magdalena Złotnicka.

PR24/msze, IAR

____________________ 

Data emisji: 01.05.2019

Godzina emisji: 14:06