Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Szewczuk 27.07.2019

Marek Gróbarczyk: nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu w Świnoujściu

- To przecięcie historii z którą mieliśmy do czynienia przez wiele lat, czyli stuprocentowego uzależnienia od strony rosyjskiej, jeśli chodzi o dostawy gazu - mówił o zakupie LNG z USA w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wskazał, że umowa została podpisana została z partnerem który "nie traktuje gazu tak jak strona wschodnia, politycznie".
Posłuchaj
  • 27.07.2019 Marek Gróbarczyk: dostawy z USA pozwalają uniezależnić się od gazu z Rosji
Czytaj także
  • W terminalu LNG  odebrano pierwszą dostawę amerykańskiego gazu skroplonego
  • Marek Gróbarczyk uważa, że jest to "bardzo ważne wydarzenie"
  • - To przerwanie historii, gdzie kontakty długoterminowe mogliśmy mieć tylko i wyłącznie z Gazpromem - wskazał
  • Dodał, że z uwagi na dobrą cenę gazu, "jest szansa, że nasze rachunki za gaz będą niższe"

W gazoporcie w Świnoujściu została odebrana 65. dostawa skroplonego gazu. To jednocześnie pierwszy transport tego paliwa w ramach 24-letniego kontraktu z jedną z amerykańskich firm. Za oceanem kupiliśmy 39 miliardów metrów sześciennych gazu. 

Uniezależnienie od Rosji

Marek Gróbarczyk uważa, że jest to "bardzo ważne wydarzenie", "przecięcie historii z którą mieliśmy do czynienia przez wiele, wiele lat". - Czyli stuprocentowego uzależnienia od strony rosyjskiej, jeśli chodzi o dostawy gazu - zaznaczył.

>>>[JEDYNKA] Ekspert: kupowanie gazu z różnych kierunków daje lepszą pozycję negocjacyjną. Także z Rosją

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wskazał na fakt, że ta dostawa gazu z USA początkuje serię kolejnych tego typu transakcji w ramach kontaktu na "około miliard metrów sześciennych rocznie, z bardzo dobrą wynegocjowaną ceną i bardzo dobrymi warunkami".

Pewny partner

- To przerwanie historii, gdzie tylko i wyłącznie kontakty długoterminowe mogliśmy mieć z Gazpromem. Okazuje się, że nie, dzięki gazoportowi, dywersyfikacji te dostawy są z zupełnie innego kierunku. Długoterminowe, pewne, z biznesowym klientem, który, mamy nadzieję, nie traktuje gazu tak jak strona wschodnia, politycznie - ocenił Marek Gróbarczyk.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Paweł Poprawa: Rosjanie tracą pozycję na naszym rynku gazu na rzecz Amerykanów

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nazwał kontrakt z USA "bardzo dobrym ruchem". - Przede wszystkim już wiemy, że ten gaz jest tańszy. Oczywiście jest to tajemnica handlowa, to zrozumiałe jeśli chodzi o negocjacje z innymi klientami. To przecież nie będzie tylko i wyłącznie jeden dostawca - podkreślił.

Rola gazoportu w Świnoujściu

Czytaj więcej
terminal LNG shutterstock 1200.jpg
Jakub Wiech: gaz z USA zwiększy poziom polskiego bezpieczeństwa

Marek Gróbarczyk podkreślił znaczenie terminala LNG w Świnoujściu. - Nie byłoby dywersyfikacji bez gazoportu. Nie byłoby możliwości odbierania innego paliwa, innego gazu niż rosyjski - podkreślił.

- Przypomnę tylko, że Nord Stream 2 otacza nas od północy i dochodzi do Niemiec, więc każdy gaz pochodzący z Niemiec jest po prostu rosyjski. W związku z tym jest to wyłom - powiedział minister. 

Niemniej dywersyfikacja "to nie tylko gazoport", jak zaznaczył Marek Gróbarczyk. Dotyczy ona również Baltic Pipe, czyli "sztywnego połączenia z Danią" oraz "drugiego planowanego gazoportu do budowy w innej formie w Trójmieście". - To cały pakiet związany z dywersyfikacją - podkreślił polityk na antenie PR24. 

"Wojna na surowce"

W opinii Marka Gróbarczyka, terminal w Świnoujściu i pomnożenie źródeł gazu w Polsce pełni znaczącą rolę polityczną. - Nie jest tajemnicą, że przecież energetyka, surowce, węglowodory, gaz, są wykorzystywane politycznie - podkreślił. 

- Dzisiaj można w zasadzie wyłączyć państwo. Mieliśmy do czynienia z taką sytuacją na Ukrainie, Słowacji, Bułgarii czy Rumunii, kiedy Rosja wyłączała gaz paraliżując całkowicie kraj - ocenił.

Jak zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, obecnie "trwa wojna na surowce energetyczne". - Więc tylko i wyłącznie bezpieczeństwo dostaw, dywersyfikacja, nie uzależnianie się od jednego dostawcy, z czym cały czas walczyliśmy, to najistotniejsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa kraju i obywateli - podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/msze

------------------------

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 12.33