Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 18.09.2019

Prof. Piotr Wawrzyk: przyjęcie perspektywy finansowej wymaga jednomyślności państw UE

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział że negocjacje dotyczące dopłat dla rolników skończą się najwcześniej za rok. To będą bardzo trudne rozmowy. Nie tylko będą uwzględnione w nich nowe wyzwania stojące przed UE, ale mamy do czynienia z brexitem, co automatycznie może spowodować zmniejszenie budżetu – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Zakończenie prac ws. unowocześnienia wspólnej polityki rolnej, wpisanie jej w ambicje klimatyczne UE, przygotowanie wizji dla obszarów wiejskich - to zadania, jakie przyszła szefowa KE postawiła polskiemu kandydatowi na komisarza Januszowi Wojciechowskiemu.

- Przyjęcie perspektywy finansowej wymaga jednomyślności państw UE, co pozwala mnie duże nadzieje, że ten projekt będzie miał taki kształt, jaki my będziemy chcieli, ale też będzie musiał spełniać wyzwania, przed którymi stoi UE. Skoro obiecaliśmy naszym wyborcom, że nastąpi wyrównanie opłat bezpośrednich, to tak też będzie – przypominał prof. Piotr Warzyk.

Ryszard Czarnecki 1200.jpg
Ryszard Czarnecki: Elżbieta Bieńkowska podpisała się pod antyrolniczym budżetem KE

- Hiszpania, Polska i Francja to kraje najbardziej zainteresowane dużym budżetem na politykę rolną i z tego względu Francja podobnie jak Polska odrzuciła projekt budżetu. Formalnie nic się nie zmieniło, nadal jest to projekt, a jakim będzie jego ostateczny kształt zależy od państw członkowskich – zaznaczył gość audycji.

Prof. Piotr Wawrzyk dodał, że ew. lukę w budżecie UE może zmniejszyć podatek związany z aktywnością dużych firm w Internecie. - Coraz częściej mówi się o naszym projekcie tzn. żeby dochodem własnym UE był podatek cyfrowy, co pozwoliłoby w budżecie unijnym zrekompensować ubytek związany z brexitem. Wpływy z niego nie będą wpływały do budżetu krajowego państw wspólnoty, ale do budżetu Unii Europejskiej – zwrócił uwagę wiceminister.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym składem KE ma się odbyć w październiku. Pod koniec września rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy przed odpowiednimi komisjami w PE.

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przesłała we wtorek każdemu z członków jej przyszłego kolegium list, w którym opisuje zadania, jakie mają przyszli komisarze. Pismo do Wojciechowskiego i innych komisarzy zostało upublicznione przez samą KE.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/ak

--------------------------------------

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 12:35