Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 24.04.2020

Beata Płomecka o Funduszu Odbudowy UE: czekają nas długie, trudne i wyboiste negocjacje

- Mniej więcej wiemy, jaką Fundusz Odbudowy miałby mieć wielkość - to od 1,5 do 2 bln euro. Natomiast nie wiemy, jak miałby być finansowany i jak pieniądze miałyby być przekazywane państwom członkowskim - mówiła w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej podjęli w czwartek decyzję o utworzeniu Funduszu Odbudowy, którego zadaniem będzie wsparcie państw dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. O negocjacjach dotyczących projektu mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka.

shutterstock flaga unia europejska europa 1200.jpg
Unia Europejska utworzy Fundusz Odbudowy po pandemii

Zapadła trudna i ważna decyzja

Beata Płomecka stwierdziła, że zgoda na utworzenie Funduszu Odbudowy była zgodna z oczekiwaniami, tak samo jak fakt, że poza tym o funduszu nie wiadomo jeszcze nic konkretnego.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] UE stworzy Fundusz Odbudowy z powodu pandemii. Premier zgłosił konkretne oczekiwania

- Mniej więcej wiemy, jaką miałby mieć wielkość. Miałby wynosić od 1,5 do 2 bln euro. Natomiast nie wiemy, jak miałby być finansowany i jak pieniądze miałyby być przekazywane państwom członkowskim - wyjaśniła korespondentka Polskiego Radia, podkreślając, że teraz jest czas na "długie, trudne i wyboiste negocjacje".

- Natomiast sam fakt, że decyzja zapadła, że ten fundusz powstanie, to już dużo - dodała.

Spór północ-południe

Beata Płomecka mówiła, że już wiadomo, czego może dotyczyć zasadniczy spór. Jak powiedziała brukselska korespondentka Polskiego Radia, południowoeuropejskie państwa najbardziej dotknięte pandemią - Hiszpania i Włochy - chcą bezzwrotnych grantów na wzór unijnych dotacji.

- Państwa północy Europy, głównie ta "oszczędna czwórka" - Austria, Dania, Szwecja i Holandia - mówią, że to powinny być pożyczki. Nisko oprocentowane, ale jednak pożyczki - dodała.

- Polska jest gdzieś pośrodku. Swego czasu się mówiło, że przede wszystkim stawia na bezzwrotne dotacje, ale Polska jest gotowa zaakceptować i pożyczki, i granty - ma takie kompromisowe podejście. Oczywiście wszystko zależy od procentowego podziału - podkreśliła Beata Płomecka.

Co z polityką spójności?

Korespondentka PR w Brukseli została zapytana o to, czy Fundusz Odbudowy nie powstanie kosztem polityki spójności, która jest szczególnie ważna dla Polski. Jak wyjaśniła, na ten temat w ogóle nie rozmawiano podczas szczytu, bo różnice zdań między państwami są zbyt duże, by pojawiły się konkrety.

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
Prof. Grabowska o "nowym Planie Marshalla": to bardzo dobry kierunek

Zaznaczyła, że w tym momencie trzeba czekać na powstanie konkretnego projektu, który stworzy KE. I - jak dodała - w czwartek rano widziała notatkę wewnętrzną KE będącą już wstępnym projektem funduszu. Wyjaśniła, że to na razie dokument komisarza ds. budżetu, który będzie konsultowany z resztą unijnych komisarzy.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ryszard Czarnecki: UE ma problem, a Rosja usiłuje to wykorzystać

- Tam polityka spójności została oszczędzona. Z tego dokumentu wynika, że nie będzie cięć w polityce spójności. Wręcz jest dodane - jak wyczytałam z tego dokumentu - 50 mld euro na politykę spójności po 2020 roku. Dodatkowo ponad to, co już jest w obecnym projekcie budżetu przygotowanym przez Komisję w maju 2018 roku. Z tym że jest tam zapis, że to ma być ukierunkowane kryzysowo. To znaczy ta pula 50 mld euro byłaby - wnioskuję - przekazana dla krajów, które najbardziej ucierpiały - mówiła Beata Płomecka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 23.08

PR24/jmo