Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 04.06.2020

Partia Razem wykorzystała postać rtm. Pileckiego. Wiceminister kultury: oburzające i godne potępienia

- Witold Pilecki to największy bohater Europy i nadużywanie jego nazwiska należy zdecydowanie potępić. Ludzie ci nie mają do tego prawa - powiedziała Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, która odniosła się do facebookowego postu Partii Razem. - Rotmistrz nie jest patronem żadnych ruchów odwołujących się do przemocy - dodała.
Posłuchaj
  • Magdalena Gawin o wykorzystaniu przez Partię Razem postaci rtm. Witolda Pileckiego ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Na profilach Partii Razem w mediach społecznościowych pojawiły się grafiki, na których można zauważyć m.in. Irenę Sendlerową oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Obok nich widać również żołnierzy Września 1939 roku. Wszystkie te postacie, symbole walki z nazistami, mają być usprawiedliwieniem dla obrony amerykańskiej Antify. 

1200_Duda_PAP.jpg
"Pamięć o nim umacnia naszą tożsamość". Prezydent spotkał się z Zofią Pilecką, córką rotmistrza

- To absolutnie oburzające nadużywanie nazwiska rtm. Pileckiego, który nie tylko nie popierał, ale zwalczał każdą formę przemocy. To największy bohater Europy i wykorzystanie tej postaci w taki sposób należy zdecydowanie potępić. Ludzie ci nie mają do tego prawa - podkreśliła Magdalena Gawin.

Pilecki.jpg
"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Nie tylko Pilecki

Wiceminister zaznaczyła, że rtm. Pilecki nie jest "patronem żadnych ruchów odwołujących się do przemocy". - Mogę wyrazić słowa oburzenia i potępienia. Doszło do nadużycia jego nazwiska. Podobnie było z nazwiskiem Tadeusza Kościuszki, które wykorzystywali komuniści. Bardzo chętnie posługiwali się tradycją narodową, ale tylko w celach manipulacji – wskazała i zaznaczyła, że ma to służyć osiągnięciu politycznych celów.

Upamiętnienie 11 Polaków zabitych za pomoc Żydom

Ponadto w audycji Magdalena Gawin mówiła również o wydarzeniu, do jakiego doszło w Sterdyni w woj. mazowieckim. W ramach projektu Instytutu Pileckiego "Zawołani po imieniu" uhonorowano tam jedenastu Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Uroczystość upamiętniła historię ofiar niemieckiej obławy na uciekinierów z getta w Sterdyni oraz pomagających im mieszkańców Paulinowa i Starego Ratyńca.

jan-karski_663x364.jpg
Jan Karski: ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust

- W 1943 roku doszło do ogromnej tragedii. Uciekający z getta Żydzi znaleźli schronienie w lesie, gdzie dokarmiali ich okoliczni mieszkańcy. Niemcy przeprowadzili wielką obławę, w wyniku której schwytano i skazano na śmierć Polaków pomagających uciekinierom - przypomniała.

Wiceminister podkreśliła znaczenie tego typu uroczystości dla lokalnej społeczności. – Podchodziły do mnie osoby ze łzami w oczach, które przez ponad 70 lat czekały na ten moment – wskazała Magdalena Gawin.

pap muzeum polaków ratujących żydów 1200.jpg
Ginęli, bo nieśli pomoc. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Czym jest projekt "Zawołani po imieniu"?

"Zawołani po imieniu" to projekt Instytutu Pileckiego poświęcony osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się bohaterstwem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak te historie nieznane są ogółowi społeczeństwa.

Projekt powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Składa się na niego również szereg działań promocyjnych, edukacyjnych oraz naukowych. Akcja przywraca pamięć o ludziach, których imiona i nazwiska zbyt długo pozostawały niewypowiedziane, a którzy wykazali się odwagą, empatią, a także ludzką solidarnością.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Data emisji: 04.06.2020
Godzina emisji: 14.52

instytutpileckiego.plPolskie Radio 24/db