Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.07.2020

Spotkanie Duda-Trzaskowski podczas rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ołdakowski: będzie to świetny znak

- Nie dość, że prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkają się z powstańcami, to być może będą ze sobą rozmawiać przy tej okazji. Byłby to świetny znak, że szacunek do powstańców jednoczy ludzi ponad podziałami, że politycy toczący bieżący spór i mający różne wizje Polski będą w stanie porozmawiać - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.   
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan OłdakowskiDyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan OłdakowskiIAR/Łukasz Kowalski

Zbliża się wyjątkowa data w historycznym kalendarzu nie tylko mieszkańców Warszawy, ale również całej Polski. 1 sierpnia obchodzona będzie 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Od lat o tym wydarzeniu przypomina Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wspólne spotkanie Andrzej Dudy i Rafała Trzaskowskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego free Sh 1200.jpg
Jan Ołdakowski: musimy budować wspólnotę w czasie obchodów wybuchu Powstania
Posłuchaj
18:56 PR24_MPLS 2020_07_25-11-35-00.mp3 Jan Ołdakowski o programie uroczystości związanych z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego oraz o planowanym spotkaniu prezydentów Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego z powstańcami ("Temat dnia/Gość PR24")

Jednym z punktów programu obchodów będzie spotkanie prezydenta Polski i prezydenta Warszawy z powstańcami. Jan Ołdakowski przyznał, że obaj politycy uczynią to w tym samym czasie i niewykluczone, że odbędą rozmowę.

- To świetny znak, że szacunek do Powstańców jednoczy ludzi ponad podziałami, że politycy toczący bieżący spór i mający różne wizje Polski będą w stanie porozmawiać twarzą w twarz o tematach, które są dla nich istotne. Pokazuje to, że Powstanie jest tym, co jednoczy - stwierdził Jan Ołdakowski.  

Specjalny koncert zapoczątkował uroczystości

Obchody swój punkt kulminacyjny będą miały 1 sierpnia, ale już w piątek odbył się specjalny koncert.

Polskie Państwo Podziemne flaga free 663.jpg
Testament Polski Walczącej

- Miała miejsce premiera płyty "Astronomia poety. Baczyński" Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. To próba przełożenia na współczesny język, wrażliwość oraz interpretację poezji naszego największego poety okupowanej Polski, jednego z największych poetów XX wieku - wyjaśnił dyrektor muzeum. – Chcieliśmy ukazać go jako twórcę bardzo współczesnego, ciekawego, jako piewcę człowieczeństwa, przyjaźni i ludzkich uczuć - dodał.

Od środy wyjątkowa wystawa

Koncert otworzył tydzień uroczystości i wydarzeń upamiętniających 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Od najbliższej środy w muzeum będzie można oglądać wystawę, na której pokażemy, w jaki sposób jest popularyzowana spuścizna Polskiego Państwa Podziemnego w postaci znaku Polski Walczącej i dziedzictwa Powstania Warszawskiego - zdradził Jan Ołdakowski.

Po raz pierwszy dzień 1 sierpnia nie zostanie spuentowany wspólnym śpiewaniem powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego. Koncert odbędzie się w budynku muzeum, ale będzie można w nim wziąć udział za pośrednictwem transmisji w telewizji oraz w mediach społecznościowych.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Data emisji: 25.07.2020
Godzina emisji: 11.35

Polskie Radio 24/db