Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 13.08.2020

Krzysztof Jabłonka: w 1920 roku plan podboju całego świata potknął się na Warszawie

- Oczywiście walczyliśmy o nasze sprawy, nasze domy, ale z racji usytuowania widać, że walczyliśmy o serce Europy. Ten bój, niespodziewanie dla nas samych, stał się wojną światów - powiedział o Bitwie Warszawskiej w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk. 

100 lat temu, 13 sierpnia 1920 roku, rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną w starciu, które nazywane jest Cudem nad Wisłą, zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Bitwa była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się rok wcześniej.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, poważnym błędem sowieckiej strategii było mało poważne potraktowanie Polski w drodze na Zachód. Krzysztof Jabłonka ocenił, że będą pojawiać się w świecie głosy umniejszające znaczenie Bitwy Warszawskiej i przekonujące, że nie była ona ratunkiem dla Europy. - To jest podstawowy błąd. Niemcy świetnie zdają sobie sprawę, jak podminowana bolszewizmem była wtedy ziemia niemiecka, niewiele brakowało Włochom. Gdyby się do tych krajów dostała armia czerwona od polskiej krwi, to byłaby iskra w beczce prochu. Gdyby to wybuchło, to skomunizowałaby się cała kontynentalna część Europy - wskazał gość audycji "Temat dnia". 

"Stało się to, czego nikt nie przewidział"

Ekspert ocenił, że rewolucja bolszewicka, która wybuchłaby w środku Europy, rozlałaby się na cały świat. - Nie przez przypadek herb Związku Radzieckiego zawierał całą kulę ziemską - wskazał. - To chyba pierwszy, po Czyngis-chanie, plan podboju całego świata, który potknął się na Warszawie - zaznaczył. 

Pytany, czy świat doceni Polskę, gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że by tak się stało, świat musiałby docenić sam siebie. - My oczywiście walczyliśmy o nasze sprawy, nasze domy, ale z racji usytuowania widać, że walczyliśmy o serce Europy. Ten bój, niespodziewanie dla nas samych, stał się wojną światów. To, co szło, to był inny świat, który miał nie tylko rozsadzić nasz świat, ale go zniszczyć - zaznaczył. 

Czytaj także: 

Polska miała być "przykładnym pierwowzorem" tego, co spotka ludzi podnoszących rękę na bolszewizm. - Nauczyliśmy, i do dziś to działa, szacunku do Polaków i patriotyzmu opartego na wierności narodowi, bo są różne rodzaje patriotyzmu. Nienawidzą nas za to, ale szanują i boją się, ponieważ stało się to, czego nikt nie przewidział - klasa robotnicza stanęła po stronie własnego narodu - wskazał Krzysztof Jabłonka.

1920 logo.jpg
"1920. Wdzięczni bohaterom". Widowisko historyczne uhonoruje pamięć o Bitwie Warszawskiej

Wystawa na pl. Piłsudskiego

W czwartek na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej została otwarta międzynarodowa wystawa plenerowa "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923". Ekspozycja prezentowana jest od dwóch lat w ramach międzynarodowego tournée.


Posłuchaj
11:08 Historyk-Trzmiel-PR24_MPLS 2020_08_13-13-34-07.mp3 Historyk Krzysztof Jabłonka o Bitwie Warszawskiej w stulecie jej wybuchu ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej na temat historii i znaczenia wojny polsko-bolszewickiej dla losów świata. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


***

Audycja"Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 13.33


mbl