Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 28.08.2020

"Dokonaliśmy historycznego wyboru". Prof. Modzelewski o pomocy dla firm w czasie pandemii

- Nie powiedzieliśmy, żeby każdy martwił się sam o siebie. To, co zrobiliśmy, to zwycięstwo zasady solidaryzmu, któremu patronuje państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski. Ekonomista mówił o źródłach deficytu w budżecie państwa w kontekście solidaryzmu społecznego.

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Prognozowane dochody budżetu państwa wyniosą 403 miliardy 700 milionów złotych, a limit wydatków to 486 miliardów złotych, co oznacza deficyt w wysokości 82 miliardów 300 milionów złotych.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Mimo zmian w budżecie na 2021 rok kluczowe programy społeczne będą utrzymane

"Zwycięstwo zasady solidaryzmu, któremu patronuje państwo"

- Wspólnota jest celem nadrzędnym celem (...), bo tworzy coś, co ma szansę i wolę ciągłości. Biorąc pod uwagę myślenie w kategoriach przetrwania wspólnoty (…), tego rodzaju postawa nie zawsze jest opłacalna - stwierdził prof. Witold Modzelewski. Ekonomista zwracał uwagę na perspektywę i czas, który niekiedy musi upłynąć, żeby osiągnąć zysk.


Posłuchaj
24:32 MODZELEWSKI.mp3 28.08.2020 Prof. Witold Modzelewski: Wspólnota jest celem nadrzędnym celem. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

Gość PR24 podkreślał, że "Polska jest pomysłem wspólnotowym". Mówił też, że choć mieliśmy mieć brak deficytu, to tymczasem "rok 2020 zamkniemy deficytem w wysokości ok. 100 mld zł", a wpływ na to mają różne formy finansowego wsparcia przedsiębiorców, którzy ucierpieli w zw. z pandemią koronawirusa.

- To właśnie jest przykład polityki solidarnościowej. Treścią istotnych działań było zachowanie naszego szeroko pojmowanego kapitału: pracownik, firma, codzienność każdego pracownika, który w ten sposób był chroniony. Finansowaliśmy, finansujemy i będziemy finansować długiem zachowanie tego, co nas łączy. Nie powiedzieliśmy, żeby każdy się martwił sam. To, co zrobiliśmy, to zwycięstwo zasady solidaryzmu, któremu patronuje państwo. Państwo mówi, że jest dla niego ważne, żeby mały zakład fryzjerski przetrwał, bo jest częścią naszego kapitału. To myślenie w kategoriach zachowania wspólnoty - powiedział prof. Witold Modzelewski.

Czytaj także: 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski, ekonomista (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 28.08.2020

Godzina emisji: 15.30

PAP/IAR/PR24/tb