Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 27.10.2020

Prof. Nalaskowski: odbieranie życia ma swoją nazwę. Szkoła będzie miała tu wiele roboty

- Jeśli uznamy, że dziecko w łonie matki nie jest skwarkiem czy kawałkiem zabawki plastikowej, a żyje, to pozbawianie życia trzeba nazwać po imieniu. Używanie eufemizmów typu "aborcja" itd., a przy tym zarzucanie komuś, że ma krew na rękach, to jest odwrócenie znaczeń, tutaj szkoła będzie miała wiele roboty - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Posłuchaj
  • Prof. Aleksander Nalaskowski o sytuacji społecznej w Polsce w związku z orzeczeniem wydanym przez TK w sprawie aborcji eugenicznej ("Temat dnia"/ PR24)
Czytaj także

Sześć osób zatrzymanych, szesnaście wniosków do sądu o ukaranie i pojedyncze mandaty - to policyjny bilans wczorajszych protestów na ulicach Warszawy. Przez cały wieczór w stolicy trwały manifestacje przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanej aborcji eugenicznej. Największe utrudnienia były w centrum Warszawy, protestowano także przed kościołami, na elewacjach niektórych świątyń namalowano wulgarne napisy i hasła proaborcyjne.

Projekt bez tytułu 1200 (1).jpg
Lewicowi aktywiści sprofanowali kościół. W czasie Powstania Warszawskiego zginęły w nim setki ludzi

"Fala wzbierała, nie było pretekstu"

- Mam wrażenie, że to erupcja barbarzyństwa i neopogaństwa - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Nalaskowski. - Jestem przekonany, że 99 proc. spośród atakujących kościoły to osoby ochrzczone, które przystąpiły do komunii i bierzmowania, pewnie te osoby brały śluby kościelne, pozostają w związku małżeńskim - ocenił. - Jest to neopogaństwo, neobarbarzyństwo. To coś, co chyba było skrywane - ocenił. 

Czytaj także: 

Pytany, w jakim stopniu za te protesty odpowiada edukacja, prof. Nalaskowski ocenił, że "od dłuższego czasu szkoła jest brana w cudzysłów". - Szkoła, żeby była atrakcyjna, czasami błaznuje dla uczniów, podlizuje się im - tworzy rozmaite ciała samorządowe, udaje, że słucha ich wniosków choćby najbardziej naiwnych i niemądrych, bo uczniowie się w szkole nudzą - wskazał gość "Tematu dnia". Prof. Nalaskowski dodał, że w XIX wieku szkoła była dalece bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi. - Szkoła zwalniała z pracy, a dzieci w XIX wieku powszechnie pracowały - przypomniał i dodał, że teraz "szkoła jest nieatrakcyjna i wszystko, co poza nią, jest atrakcyjne". - Ta fala wzbierała, nie było pretekstu, żeby to odpalić - wskazał. 

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że jest "absolutnie za całkowitym zakazem aborcji, nie tylko eugenicznej". - To jest ważne w kontekście szkoły: jeśli tylko uznamy, że dziecko w łonie matki nie jest skwarkiem czy kawałkiem zabawki plastikowej, a żyje, to pozbawianie życia trzeba nazwać po imieniu - to ma swoją nazwę. Używanie eufemizmów typu "aborcja" itd., a przy tym zarzucanie komuś, że ma krew na rękach, to jest odwrócenie znaczeń. Tutaj szkoła będzie miała wiele roboty, ale czy będzie istniała w takim kształcie, w jakim ją znamy? Mocno wątpię - podkreślił Aleksander Nalaskowski. 


Posłuchaj
24:05 NalaskowskiAleksander--PR24_MPLS 2020_10_27-15-32-59.mp3 Prof. Aleksander Nalaskowski o sytuacji społecznej w Polsce w związku z orzeczeniem wydanym przez TK w sprawie aborcji eugenicznej ("Temat dnia"/ PR24)

W rozmowie więcej o ocenie społecznej sytuacji w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: prof. Aleksander Nalaskowski (pedagog, UMK w Toruniu)

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 15.33


mbl