Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Błaszczyk 30.07.2021

"Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia". Dmitrowicz o Powstaniu Warszawskim

- Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które kreuje i ustawia nas w patrzeniu na naszą historię XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami - zaznaczył.

1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W ocenie gościa Polskiego Radia 24 "perspektywa historyczna tego wydarzenia jest niezwykle trudna". - Przez całe lata o Powstaniu Warszawskim milczano albo perfidnie na jego temat kłamano, a ci, którzy brali w nim udział, byli mordowani, więzieni i spychani na margines. Trzeba było wielu lat III RP, by przywrócić pamięć wydarzeniu i pamięć ludzi, tych żyjących kombatantów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy co roku w okolicach 1 sierpnia pamiętali i przypominali tę datę - wskazał gość "Tematu dnia". 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Rozmówca Polskiego Radia 24 ocenił, że symboliczne zatrzymanie się w rocznicę godziny "W" jest "wyrazem wspólnoty, tego, że takie wydarzenie potrafi połączyć". - Powstanie Warszawskie pokazuje, jak my dzisiaj możemy budować na tym wydarzeniu wspólnotę. Kiedy młodzi ludzie spotykają się z Powstańcami, kiedy ludzie zatrzymują się o 17.00, to pokazuje wielki potencjał, to wszystko, co dało nam Powstanie Warszawskie i inne wydarzenia w naszej historii - wskazał. 

"Wierząc, że pacta sunt servanda"

- Bardzo ważna jest rola nas wszystkich, byśmy o tym Powstaniu potrafili mówić na zewnątrz, pokazywać, w jakiej sytuacji znalazła się Polska w roku 1944. Pamiętajmy, że zostaliśmy zdradzeni przez naszych sojuszników i przez sojusznika naszych sojuszników. Mówię o czołgach czekających, aż się Warszawa wykrwawi - zaznaczył. 

Czytaj także: 

- Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami, ale chcieliśmy o tę wolność i naszą niepodległość walczyć, wierząc, że pacta sunt servanda. Tak się, niestety, nie stało w tym czasie - mówił Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj
30:19 Dmitrowicz-- PR24_mp3 2021_07_30-11-15-19.mp3 Piotr Dmitrowicz o współczesnym znaczeniu Powstania Warszawskiego ("Temat dnia"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

GośćPiotr Dmitrowicz (historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 11.15


mbl