Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.09.2017

Cyberprzestępczość: Globalne straty idą w miliardy dolarów

Liczba ataków hakerskich stale rośnie a zagrożone są nie tylko firmy, ale - jak pokazują liczne przykłady – także zwykli użytkownicy internetu. O cyberbezpieczeństwie, w tym o bezpiecznym dokonywaniu transakcji bankowych, mówił w audycji Pogotowie Konsumenckie Michał Kurek z zespołu ds. bezpieczeństwa w KPMG.
Cyberataki to rosnące zagrożenie.Cyberataki to rosnące zagrożenie.STG/REPORTER/EASTNEWS

Nawet dwa miliony użytkowników korzystających z oprogramowania do optymalizacji komputerów CCleaner mogło paść ofiarą hakerów. Agencja Reuters donosi, że wersje CCleanera opublikowane w sierpniu zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Jak podkreślił Michał Kurek, z roku na rok rośnie złożoność i skala cyberataków. - Interpol widzi dziś w cyberprzestępczości największe zyski przestępców, które dawno przewyższyły poziom dochodów uzyskiwanych z handlu narkotykami – zaznaczył.

Dodał, że szacowane globalnie straty związane z cyberprzestępczością „idą w miliardy dolarów”. – To ok. 500 mld dolarów. W niektórych państwach zyski z cyberprzestępczości przekraczają 1 proc. PKB – wyjaśnił.

W programie Kurek mówił o niebezpieczeństwie jakie czyha w sieci zarówno na firmy, jak i na osoby prywatne.

– W przypadku firm hakerzy chcą uzyskać np. informacje stanowiące wartość konkurencyjną, informacje o istniejących umowach, poziomach marż, cenach, informacje handlowe, dane kontaktowe z partnerami biznesowymi. Mogą to być informacje o dużej wartości dla start up-ów, dane stanowiące własność intelektualną, często "być albo nie być" dla firm – wyliczał gość.

Jak podkreślił, w przypadku osób prywatnych hakerzy często chcą wyciągnąć dane uwierzytelniające. - Często wykorzystują do tego pocztę elektroniczną, gdzie wysyłają sprytnie napisaną historię z linkiem do systemu i proszą o zalogowanie się do jakiejś aplikacji, która wygląda bardzo podobnie do tej, do której użytkownicy myślą, że się logują. Jest to jednak serwer należący do hakera – wyjaśnił Kurek.

Dodał również, że użytkownicy systemu bankowości elektronicznej są podatni na manipulacje. - Najtrudniej jest dzisiaj wyciągnąć pieniądze z systemu bankowego, ale jest to proceder na coraz większą skalę – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Dominik Olędzki.

Polskie Radio 24

Pogotowie Konsumenckie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.09.17

Godzina emisji: 20:35