Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 20.08.2018

Zagrożenia dla języków mniejszości w Europie

- Jeżeli jest 10-osobowa grupa walijskojęzyczna i pojawia się choć jedna osoba z zewnątrz, wszyscy przechodzą na angielski. Jest to bardzo groźne zjawisko dla możliwości zachowania tego języka - prof. Nicole Dołowy-Rybińska mówiła w Dwójce o poblemach związanych z zanikaniem języków mniejszości.
Okładka książki Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych EuropyOkładka książki "Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy"mat. prom.
Posłuchaj
  • Z prof. Nicole Dołowy-Rybińską o mniejszościach językowych Europy rozmawia Katarzyna Kobylecka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Czytaj także

utopia 1200.jpg
Wokół monografii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej poświęconych utopii

Punktem wyjścia do rozmowy była praca prof. Nicole Dołowy-Rybińskiej "Nikt za nas tego nie zrobi. Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy" wydanej w serii Monografie FNP. Publikacja przedstawia portret młodych ludzi angażujących się na rzecz mniejszości językowych: Kaszubów (w Polsce), Górnołużyczan (w Niemczech), Bretończyków (we Francji) i Walijczyków (w Wielkiej Brytanii).

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

W jakich językach prof. Nicole Dołowy-Rybińska rozmawiała z młodymi aktywistami? Który z języków europejskich mniejszości ma dziś zaledwie kilkanaście tysięcy mówiących, a który w przeciągu ostatniego wieku stracił prawie 800 tysięcy użytkowników? W audycji również usłyszymy, jak brzmią języki Kaszubów, Górnołużyczan, Bretończyków i Walijczyków.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Nicole Dołowy-Rybińska (kulturoznawczyni i socjolingwistka z Instytutu Slawistyki PAN)

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 22.30

jp/pg