Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Beata Krowicka 14.01.2015

Protesty górników. "Spór ze związkowcami mniejszym złem niż upadłość Kompanii Węglowej"

Goście audycji "Komentatorzy" rozważali, jakie są możliwości uzdrowienia sytuacji w polskim górnictwie.
Rodziny protestujących górników przeznaczonej do likwidacji KWK Bobrek Centrum oraz mieszkańcy Bytomia zablokowali jedną z głównych dróg w Bytomiu-BobrkuRodziny protestujących górników przeznaczonej do likwidacji KWK Bobrek Centrum oraz mieszkańcy Bytomia zablokowali jedną z głównych dróg w Bytomiu-BobrkuPAP/Andrzej Grygiel

Górnicy planują rozszerzenie strajku, oczekują innych propozycji niż rządowa.

Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że rozwiązanie rządowe jest prawdopodobnie jedynym możliwym. Jak podkreślił, nie jest to restrukturyzacja, tylko akcja ratunkowa Kompanii Węglowej. Plan rządowy dokapitalizowania spółki i przeniesienia czterech kopalń do spółki restrukturyzacji to jego zdaniem jedyny sposób rozwiązania sprawy zgodnie z regułami unijnymi.

Jego zdaniem nie ma miejsca na zastanawianie się nad przyszłością czterech kopalń w długim okresie. Trzeba się zastanowić nad tym co zrobić, żeby Kompania Węglowa w ciągu kilku tygodni nie zbankrutowała. - Rząd jest zdeterminowany, bo mniejszym złem jest spór ze związkowcami niż dopuszczenie do tego, żeby padła Kompania - podkreślił.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jerzy Domański, redaktor naczelny tygodnika "Przegląd" zwrócił uwagę na "tragiczne osiągnięcia rządu Platformy i PSL" w dziedzinie górnictwa. Jak powiedział, marzeniem rządu jest świat bez związków zawodowych. Według niego opodatkowanie polskiego górnictwa jest najwyższe w Europie, co znacząco wpływa na cenę węgla.

Goście audycji "Komentatorzy" rozmawiali także o sytuacji w Europie po zamachu w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo". - Jeżeli by się pojawiły podobne wydarzenia jak te we Francji, to zmiana swobodnego przepływu ludzi w Europie jest nieuchronna - stwierdził Jerzy Domański.

Grzegorz Osiecki spodziewa się, że tak jak po 11 września, narodzą się nowe pomysły na zaostrzenie przepisów.

Rozmawiał Krystian Hanke.

bk/fbi