Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Halina Ostas 15.07.2022

Relacje z Izraelem. Wiceszef MSZ: chcemy, żeby pokazywano prawdziwą Polskę - przyjazną i nowoczesną

- W Polsce antysemityzm jest najniższy w Europie. Chcemy, żeby pokazywano Polskę taką jaka ona jest, czyli wielokulturową, przyjazną, nowoczesną - mówił na antenie Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że powołanie nowego ambasadora Izraela w Warszawie to szansa na otwarcie nowego rozdziału w relacjach polsko-izraelskich.

Na antenie Polskiego Radia wiceminister wyraził nadzieję na przywrócenie relacji partnerskich i zapowiedział powołanie polskiego ambasadora w Izraelu.

W połowie czerwca ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. 

Szymon Szynkowski vel Sęk zauważył, że "wycieczki młodzieży izraelskiej do Polski mają znaczenie dla Izraela, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby doprowadzić do tego, aby podczas nich pokazywano prawdziwy obraz Polski i aby nie wpajano przekonania, że przyjechali oni do wrogiego kraju".

"W Polsce antysemityzm jest najniższy w Europie"

Gość "Sygnałów dnia" przyznał, że "w Polsce antysemityzm jest najniższy w Europie". - Nie wolno wpajać stereotypów, tez nieprawdziwych. Chcemy, żeby pokazywano Polskę taką jaka ona jest, czyli wielokulturową, przyjazną, nowoczesną - powiedział.

Jak dodał, "właściwe relacje z Izraelem to relacje partnerskie, bez tez obraźliwych". - Przyjazd nowego ambasadora Izraela w Warszawie Yacova Livne otwiera nowy rozdział i to sygnał do nowych relacji - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

We wtorek listy uwierzytelniające złożył nowy ambasador Izraela w Polsce - Yacov Livne. Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu od zeszłego roku, gdy izraelskie MSZ wydało rekomendację, by polski przedstawiciel pozostał w Polsce.

Ochłodzenie w relacjach Polski i Izraela pojawiło się po nowelizacji przez Sejm kodeksu postępowania administracyjnego. Nowe przepisy uniemożliwiły zwrot nieruchomości odebranych przez władze państwowe po drugiej wojnie światowej, wprowadzając limit 30 lat na uznanie roszczeń reprywatyzacyjnych.

Polskie Radio/ho