Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 30.11.2023

Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych

Historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który w Rydze rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Kriszjanisem Karinszem.
Posłuchaj
  • Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział dziś na Litwie, że przyjechał do Wilna, aby konsultować kwestie zmian traktatowych w Unii Europejskiej. Jak podkreślił, że nie może być tak, żeby państwo nie miało wpływu na życie swoich obywateli. Materiał Kamila Zalewskiego
Czytaj także

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że podczas swoich zagranicznych wizyt rozmawia o wspólnych wyzwaniach. Jak wskazał, jednym z zagrożeń jest kwestia jedności Unii Europejskiej wokół strategicznych wyzwań, czyli bezpieczeństwa i rozszerzenia UE.
Jak ocenił Szynkowski vel Sęk Polskę i Łotwę łączy bardzo wiele spraw. - Musimy dzisiaj zrobić wszystko, żeby tutaj w regionie było bezpiecznie. By nasi obywatele mogli czuć się bezpiecznie nie tylko pod kątem bezpieczeństwa geopolitycznego, ale też energetycznego, tych aspektów bezpieczeństwa jest cały szereg - oświadczył szef MSZ.

Posłuchaj
00:44 12686285_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział dziś na Litwie, że przyjechał do Wilna, aby konsultować kwestie zmian traktatowych w Unii Europejskiej. Jak podkreślił, że nie może być tak, żeby państwo nie miało wpływu na życie swoich obywateli. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Ministrowie rozmawiali też o wspólnej historii. Jak zaznaczył polski minister, Karinsz jest "wielkim przyjacielem Polski i znawcą wspólnej historii polsko-łotewskiej". - Wspólna historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia. Z tego też powinniśmy wyciągać wnioski dzisiaj - podkreślił szef MSZ.

Szynkowski vel Sęk: to nie czas na pochopne dyskusje

Jak dodał Szynkowski vel Sęk, najbliższa Rada Europejska powinna w szczególności skoncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa i rozszerzenia UE. - To jest coś, co powinno skupiać naszą uwagę. Naszą uwaga nie powinna być odciągana przez inne kwestie, które mogą dzielić UE. To na pewno nie jest czas i miejsce na dyskusje o pochopnych, raptownych zmianach traktatowych, które mogłyby podzielić UE. Cieszę się, że w tej sprawie mamy bardzo podobne opinie - powiedział Szynkowski vel Sęk po spotkaniu z Karinszem.

Według niego "świadomość tego, że to nie może być szybko procedowane i nie powinno być procedowane na najbliższej Radzie Europejskiej, wzrasta i wiele wskazuje na to, że te kwestie nie będą przedmiotem uwagi najbliższej Rady Europejskiej".

Kwestie protestu na polsko-ukraińskiej granicy

Szef polskiej dyplomacji dodał, że poinformował swojego łotewskiego odpowiednika o tym, jakie zostały złożone propozycje rozwiązania problemu na granicy polsko-ukraińskiej i jakie rozmowy prowadzone są w tej sprawie z Kijowem, KE i protestującymi. - Mam takie poczucie, że zbliżamy się do rozwiązania tego problemu. Natomiast nie chodzi tylko o to, by rozwiązać sam problem protestu, lecz problem pewnych praktyk, nie zawsze mających wiele wspólnego z uczciwą konkurencją, które wpłynęły na to, że ten protest się narodził. To też trzeba zrobić na poziomie unijnym i UE musi w sposób efektywny zagwarantować wykonywanie prawa, by wszyscy, w tym polscy przewoźnicy, mieli warunki równej konkurencji - wskazał.

Minister odniósł się też do rozpoczynającego się w czwartek w Skopje spotkania Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Dzień wcześniej zapowiedział, że nie uda się na to spotkanie ze względu na planowaną tam obecność szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przy stole, przy którym siedzi minister spraw zagranicznych państwa, które jest agresorem, które odpowiada za zbrodnie wojenne, siedziałby minister z Polski" - oznajmił Szynkowski vel Sęk. "Dlatego wspólnie z partnerami - bo jest to sytuacja, którą konsultujemy z partnerami, m.in. z Łotwą - podjęliśmy taką decyzję, że nie będzie tam reprezentacji politycznej  - powiedział.

Komunikat łotewskiego MSZ

Łotewski MSZ powiadomił z kolei w komunikacie po spotkaniu, że szefowie resortów omówili sytuację na granicy polsko-ukraińskiej, priorytetowe kwestie dla UE oraz kwestie współpracy dwustronnej.

Jak przekazano, Karinsz podkreślił, że blokowanie transportu towarowego na granicy przynosi znaczne straty dla krajów UE i Ukrainy. Minister wezwał Polskę do pilnego znalezienia - we współpracy z Ukrainą - rozwiązania przyspieszającego proces przekraczania granicy. Rozmówcy zwrócili uwagę na konieczność jak najszybszego rozpoczęcia unijnych negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz integracji tych krajów z UE. Karinsz pochwalił bliską dwustronną współpracę i aktywny dialog polityczny między Łotwą i Polską i podziękował Polsce za jej wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie.

Wcześniej tego dnia Szynkowski vel Sęk złożył wizytę w Wilnie, gdzie, jak powiadomił, rozmawiał z wiceszefową litewskiej dyplomacji Jovitą Neliupsiene o zagrożeniach płynących ze zmian traktatowych w Unii Europejskiej.


IAR/PAP/dad