Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 18.07.2023

Będzie interwencja Polski w KE ws. przedłużenia zakazu importu z Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie interweniował u przewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia blokady importu z Ukrainy. Jej termin upływa w połowie września i dotyczy zakazu sprowadzania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Tranzyt do pozostałych państw Unii i tych spoza niej jest dozwolony.

Wycofanie się Rosji z tak zwanej umowy zbożowej spowoduje, że obciążone zostaną unijne korytarze solidarnościowe, którymi przewożone było ukraińskie zboże. W przeszłości część ukraińskiego importu skumulowała się w pięciu wymienionych "państwach frontowych". Dlatego od 2 maja obowiązuje unijny zakaz importu do nich, który zastąpił jednostronne, krajowe blokady.

Posłuchaj
00:44 12459659_1.mp3 Będzie interwencja Polski w KE ws przedłużenie zakazu importu z Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Polska od dłuższego czasu mówi, że unijny zakaz powinien być przedłużony co najmniej do końca roku. - My będziemy na pewno bardzo twardzi, jeśli chodzi o ochronę polskiego rynku, to mogę powiedzieć już dzisiaj - oświadczyłł premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska nie otworzy rynku wbrew interesom rolników, ale będzie nadal pomagać w tranzycie ukraińskiego zboża. - W rozładowaniu tego wielkiego problemu ogólnoświatowego, bo jest to próba wywołania głodu przez Rosję - dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że konieczna będzie rozbudowa unijnych korytarzy solidarnościowych i że Polska ubiega się o pieniądze na nie. Jednak, jak dodał, szybkie wypracowanie sposobu wywiezienia ukraińskiego zboża po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej to zadanie dla Komisji Europejskiej i amerykańskiej administracji.


IAR/dad