Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 09.07.2021

Wystawa MSZ w Łazienkach Królewskich o polskiej pomocy w walce z pandemią

W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy Agrykoli można oglądać wystawę Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19". Ekspozycja prezentuje fotografie przedstawiające między innymi konwoje z pomocą humanitarną wysłane w czasie szerzenia się pandemii na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Armenii, Indii oraz na Bałkany Zachodnie.

Wystawę otworzył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że Polska od wybuchu pandemii podjęła walkę nie tylko ze skutkami koronawirusa w kraju, ale również pomagała państwom, które zwracały się o pomoc. Wiceminister zaznaczył, że na galerii udokumentowany jest "wąski wycinek" polskiej pomocy.


Fot.: PAP/Albert Zawada Fot.: PAP/Albert Zawada

Przypomniał, że polski rząd wysyłał między innymi sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, leki do różnych części świata. - Łącznie do ponad 40 krajów tę pomoc wysyłaliśmy. Konwojami lądowymi - ponad 70 ciężarówek po całej Europie ten sprzęt rozwoziło. Także transportami lotniczymi - wskazał wiceszef resortu spraw zagranicznych


Fot.: PAP/Albert Zawada Fot.: PAP/Albert Zawada

Wiceminister przypomniał, że była to nie tylko pomoc rzeczowa. - To przecież ogromna także pomoc polskich lekarzy - podkreślił. Wskazał, że to wsparcie otrzymywały też kraje rozwinięte, jak Włochy czy USA, które "znalazły się w ogromnej potrzebie" podczas pandemii. Wiceminister dodał, że polskie zespoły medyczne wspierały również służby w Azji Środkowej.

O pomocy polskich lekarzy i ekspertów mówił też prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk. Podkreślił, że to był wspólny wysiłek wielu instytucji "na rzecz pomagania innym".


Fot.: PAP/Albert Zawada Fot.: PAP/Albert Zawada

Przypomniał też, że pracowano w trudnych warunkach. Na przykład w czerwcu ubiegłego roku, gdy zespół medyczny fundacji miał lecieć do Tadżykistanu, ale wszystkie loty były zawieszone. - Wojsko uratowało nie tylko nas, ale całą misje Światowej Organizacji Zdrowia, udostępniając samolot - wskazał. - I pamiętam, jak stałem na lotnisku w Duszanbe, czekając na samolot, który przyleci z Polski z drugą zmianą naszego personelu. Drzwi się otwierają, a tutaj widać nie tylko nasz personel, ale także ogromne palety od rządu polskiego z polską flagą, gdzie są i maseczki dla chirurgów, i kaniule nosowe, i maski Venturiego, i różnego rodzaju specjalistyczny sprzęt dla oddziałów intensywnej terapii - opisał.


Fot.: PAP/Albert Zawada Fot.: PAP/Albert Zawada

Prezentowanym zdjęciom wykonanym przez profesjonalnych fotografóworaz osoby zaangażowane w realizację samych działań, towarzyszą opisy po polsku i angielski. Wystawę można oglądać do końca lipca.