Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Halina Ostas 17.07.2023

Szef MSZ spotkał się z Polonią w Nowym Jorku. "Polska jest dziś dużo bardziej atrakcyjna"

Polska jest dużo bardziej atrakcyjna niż kiedykolwiek pod względem biznesowym, naukowym i społecznym dla naszych rodaków po tej stronie Atlantyku - ocenił w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji rozpoczął wizytę w USA od spotkania z Polonią w nowojorskim konsulacie.

Rozmowy z przedstawicielami wiodących organizacji polonijnych miały charakter zamknięty. Według ministra dotyczyły m.in. geopolitycznej sytuacji w regionie, wojny Rosji przeciwko Ukrainie i rezultatów szczytu NATO w Wilnie.


Posłuchaj
00:32 12457653_1.mp3 Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że podczas wizyty w USA będzie podkreślał, iż dalsze załamywanie architektury bezpieczeństwa na Ukrainie wpływa także na sytuację Polski (IAR)

 

Dyskutowano też o zbliżających się wyborach w Polsce, współpracy naukowej i kulturalnej, stosunkach polsko-amerykańskich, w tym o inwestycjach i o obecności wojskowej USA w naszym kraju.

Rau: Polonia się zmieniła

Zbigniew Rau zauważył, że obecna Polonia jest inna niż w trudnych czasach, kiedy Polski nie było na mapie Europy. - Inny był charakter polonijnego zrywu, który zaowocował Armią Błękitną generała Hallera. Inna była Polonia w roku 1944, kiedy już było wiadomo, że kraj ulegnie dominacji sowieckiej. Był to czas między Teheranem a Jałtą. Wtedy Polonia się mobilizowała, wiedziała, że przy braku podmiotowej Polski musi przejąć wiele inicjatywy koniecznej dla przetrwania niepodległego, wolnego polskiego ducha - akcentował minister.

Zaznaczył, że jeszcze inaczej Polonia funkcjonowała w latach 70. XX wieku, kiedy powstawała organizacja Pomost, a w Polsce zniewolonej przez komunizm pojawiły się iskierki nadziei na więcej wolności, margines swobody i więcej podmiotowości polskiego społeczeństwa. - Ostatnim spektakularnym zrywem Polonii na rzecz kraju, była akcja prowadząca do nacisku polityków amerykańskich by wsparli nasze ambicje i aspiracje dołączenia do Paktu Północnoatlantyckiego - przypomniał.

Dobrze zorganizowana

Jak wyjaśnił, wspólną konkluzją z rozmowy z Polonią było to, że jest ona dobrze zorganizowana nie tylko wówczas, kiedy w Polsce dzieje się coś złego. - Pierwszy raz w dziejach relacji między Polską a Polonią mamy dużo bardziej wyrównany poziom wolności, bo my się cieszymy wolnością w Polsce i poziomem dobrobytu. Przecież Polska nie była nigdy tak relatywnie zamożna w stosunku do Stanów Zjednoczonych, jak obecnie, a to zmienia relacje między Polonią, a Polską. Nie ma już wychodźstwa takiego jak kiedyś, ale Polska jest dużo bardziej atrakcyjna pod względem biznesowym, naukowym, społecznym dla naszych rodaków po tej stronie Atlantyku - ocenił szef dyplomacji RP.

Po udziale w rozpoczynających się w poniedziałek debatach w ONZ Zbigniew Rau oczekuje wzrostu zainteresowania społeczności międzynarodowej, zwłaszcza w Radzie Bezpieczeństwa, konsekwencjami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zwrócił uwagę na dalsze załamywanie się architektury bezpieczeństwa, co bezpośrednio dotyczy też Polski.

Posłuchaj
00:36 12456991_1 rauusa.mp3 Wizyta Zbigniewa Raua w USA. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)

Minister przyznał, że widoczne w USA zmęczenie wojną jest obecne też w części Europy. - Nasz argument jest dosyć prosty. Pokój sprawiedliwy, a tylko taki może być pokojem stałym, nie sprowadza się do niczego innego, jak odzyskania integralności terytorialnej przez Ukrainę. Każde inne rozwiązanie będzie nietrwałe, będzie tym, co nazywamy w Europie zamrożonym konfliktem, a więc zaproszeniem tak naprawdę do jego kontynuowania i agresji. Absolutnie konieczne jest przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego nad każdą konstelacją polityczną, która z tej wojny może i powinna powstać - oświadczył minister.


IAR/PAP/ho/dad