Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 25.10.2023

"To czego nie widać". Wystawa poświęcona renowacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego ze Lwowa

Rzeźba po raz pierwszy od 400 lat została zdemontowana z kopuły kaplicy Boimów we Lwowie i poddana wnikliwym badaniom prowadzonym przez interdyscyplinarny zespół. 

Na wystawie przygotowanej przez Instytut Polonika w Warszawie można zobaczyć przede wszystkim zabytkową figurę, ale także szeroką gamę działań, podjętych w celu renowacji tej wyjątkowo cennej rzeźby – wyjaśnia dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak. Zabytkowa kaplica Boimów we Lwowie była badana przez ekspertów Poloniki od kilku lat i przygotowywana do kompleksowej renowacji, natomiast kwestia konserwacji figury Chrystusa Frasobliwego została wymuszona w 2021 roku – tłumaczy dyrektor Poloniki.

Doradca mera Lwowa do spraw dziedzictwa kulturowego Lilia Onyszczenko podkreśliła, że bezpieczne zdjęcie rzeźby z kopuły kaplicy Boimów, przewiezienie jej do Polski i poddanie jej wnikliwym badaniom oraz renowacji jest wydarzaniem dla lwowskich zabytków wyjątkowym.

Na wystawie można z bliska zobaczyć zabytkową rzeźbę, która na co dzień znajduje się na wysokości 26 metrów nad ziemią. Jak wyjaśnia kuratorka wystawy Marta Kruczyńska pokazano też,  jak skomplikowany był proces badania i konserwacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego

Zabytkowa manierystyczna grobowa kaplica lwowskiej rodziny kupieckiej Boimów usytuowana jest obok Katedry Łacińskiej. Jej fundatorem był pochodzący z Transylwanii Jerzy Boim, kupiec i rajca miejski, sekretarz króla Stefana Batorego. Kaplica została wzniesiona na terenie cmentarza obok Katedry Łacińskiej w latach 1609-1611. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego – która pierwotnie miała być poddana renowacji we Lwowie, jednak z powodu rosyjskiej agresji trafiła do Polski pod opiekę Instytutu Polonika -  po wojnie na Ukrainie wróci na kopułę lwowskiej kaplicy.  

IAR/ep