Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 27.10.2023

Andrzej Poczobut wśród laureatów nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Dziennikarz Marcin Żyła, Familias Unidas por Nuestros Desaparecidos en Jalisco (FUNDEJ) z Meksyku i Andrzej Poczobut – tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello.

26 października 2023 roku w Willi Decjusza w Krakowie podczas uroczystej Gali została po raz 20. wręczona Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.

Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata działające na rzecz pokoju, praw człowieka oraz dialogu religii i kultur. W pracach Kapituły udział wzięli przedstawiciele: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministerstw Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Krakowa, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Wydawnictwa ZNAK, Fundatorów i Inicjatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Decyzją Kapituły, Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello w 2023 r. otrzymali:

W kategorii "Osoba": Marcin Żyła

Jak w laudacji mówiła Danuta Glondys, współinicjatorka Nagrody, wieloletnia dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, wszystkie reportaże, artykuły, wykłady, audycje i prezentacje Marcina Żyły odwołują się do praw człowieka, pomocy humanitarnej i kondycji współczesnej Europy. - Są nieprzerwanym apelem o godność i szacunek, na który zasługuje każdy, nie tylko mieszkaniec Europy. W swoich artykułach Marcin Żyła oskarża instytucje i kraje europejskie o bezczynność, o tolerowanie bezprawia na morzu, oskarża o łamanie praw człowieka i konwencji genewskiej, w tym push-backi uchodźców. Ostrzega przed największym wrogiem jakiego mamy wszyscy, przed obojętnością w obliczu tragedii i śmierci - zaznaczyła Glondys.

W kategorii "Organizacja pozarządowa": Familias Unidas por Nuestros Desaparecidos en Jalisco (FUNDEJ)

Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, zaznaczyła, że FUNDEJ i osoby, które tworzą tę organizację są symbolem niezłomnego oporu. - W odpowiedzi na represje, które spowodowały zniknięcie setek młodych ludzi z rąk urzędników cywilnych państwa, te odważne kobiety nie tylko przekroczyły przemoc i zastraszanie, ale także stawały się niezmordowanymi obrończyniami sprawiedliwości - podkreśliła w swojej laudacji Gabryś. 

Nagroda Honorowa: Andrzej Poczobut

Jak przyznał Paweł Radomski, Dyrektor Departamentu NZ i Praw Człowieka z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie wahał się on nazwać postawy Andrzeja Poczobuta heroiczną. - Mógł wyjść z więzienia, bo proponowano mu wolność w zamian za zwrócenie się do dyktatora z prośbą o ułaskawienie. Trzykrotnie odrzucał takie propozycje. Płaci za tą ogromną cenę, ale jak pisał w liście do swojej żony Oksany: Nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy, jak mamy żyć w tych czasach - mówił Radomski w swojej laudacji. Radomski zaznaczył jednocześnie, że przyznanie wyróżnienia opozycjoniście to nie tylko docenienie działalności Andrzeja Poczobuta, ale także wszystkich tych, którzy są więźniami reżimu Łukaszenki. - Wysyłamy w ten sposób silny sygnał, że pamiętamy o nich. Że świat się  o nich upomina. Że  mamy nadzieję, że pan Andrzej Poczobut, więźniowie reżimu i całe społeczeństwo białoruskie będą mogli w przyszłości żyć  w kraju wolnym i demokratycznym – mówił Radomski.

Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora – Grupę ZUE.



Honorowy patronat nad Polską Nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka objęli ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce, ambasador Królestwa Szwecji w Polsce i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.


Źródło: mat. prasowe Instytutu Kultury Willa Decjusza