Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 02.01.2024

Polonezowym krokiem w Nowy Rok. Polski taniec na liście UNESCO

Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.
Posłuchaj
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Cichą-Kuczyńską, radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.
Czytaj także

Tańczenie poloneza to tradycja, która od pokoleń łączy różnorodne grupy w całej Polsce. Polonez jest szeroko rozpoznawalnym symbolem zjednoczenia i pojednania, wyraża optymizm, nadzieję i wiarę w przyszłość. Z tego względu jest częstym i szeroko praktykowanym elementem współczesnej obrzędowości związanej z ważnymi wydarzeniami w życiu jednostek, rodzin i całych społeczności - mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy Joanna Cicha- Kuczyńska, radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynująca prace nad wnioskiem o wpisanie poloneza, tradycyjnego tańca polskiego na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.   

Myśl wpisania poloneza na tę listę towarzyszyła polskim środowiskom tanecznym od lat. Prowadzone były w tym zakresie rozmowy  jeszcze przed ratyfikacją przez Polskę Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o wpis na Listę światową UNESCO jest wpisanie elementu do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego danego kraju. W przypadku Polski stało się to w roku 2019.

Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.

Rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy wyjaśniała: Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości to jeden ze środków ochrony tego dziedzictwa. Lista ta promuje zjawiska z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ukazuje bogactwo tradycji poszczególnych krajów i regionów świata. Pozwala na zwiększenie poszanowania dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego, do którego zobowiązuje Państwa-Strony Konwencja UNESCO 2003.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Cichą-Kuczyńskąradcą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.