Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 17.12.2021

Nominacje do nagrody Fundacji Identitas dla młodych polskich humanistów

Nominowani twórcy zostaną nagrodzeni udziałem w warsztatach na arktycznej wyspie Uløya w ramach konkursu "Bez maski? Warsztaty w Arktyce".

Uzupełnieniem warsztatów prowadzonych w bazie za kręgiem polarnym będą stypendia oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację Identitas oraz jej partnerów.

Tegoroczne nominacje do Nagrody Identitas 2022 otrzymali Michał Gołębiowski za "Bezkres poranka. O teologii poetyckiej i teologiach kontrkultury", Tomasz Grzegorzewski za "Wymazaną granicę", Łukasz Kozak za "Historię naturalną", Marta Madejska za "Aleję włókniarek", Alicja Rosé za "Północ. Przypowieści" i Tomasz Stefanek za "Być albo nie być".
Oprócz sześciu nominowanych twórców Fundacja Identitas postanowiła wyróżnić powieściowy debiut Bartosza Sadulskiego zatytułowany "Rzeszot". Wyróżnienie otrzymuje także Jakub Wiech za "Globalne ocieplenie: podręcznik dla Zielonej Prawicy."

Od roku 2014 Fundacja Identitas w ramach swojej nagrody przyznaje corocznie autorom najlepszej polskiej książki roku nagrodę finansową w wysokości od 20 tysięcy do 80 tysięcy złotych. Konkurs oraz warsztaty w arktycznej bazie odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

To nagroda dla piszących humanistów, którzy nie przekroczyli 41 roku życia.

– Niestety po udanych publikacjach czy debiutach literackich młodzi polscy humaniści często rezygnują z pisania, bo zmusza ich do tego szara proza życia. Wyjeżdżają za granicę. Chcemy ich wspierać, chcemy zapobiec drenowaniu mózgów w humanistyce - wyjaśnia założyciel Fundacji Identitas Tomasz Kaźmierski w rozmowie z Ewą Plisiecką.

tagi: