Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 02.10.2023

79 lat temu, po 63 dniach walk, upadło Powstanie Warszawskie

Bez pomocy sojuszników, przy obojętności Armii Czerwonej stojącej po drugiej strony Wisły, w związku z brakiem broni, amunicji i żywności Warszawa musiała się poddać po 63 dniach walk.

- Dowódcy powstania zakładali, że wkrótce po jego wybuchu do Warszawy wkroczą wojska radzieckie i pomogą pokonać Niemców w stolicy. Tak się jednak nie stało, dlatego Powstanie od początku nie miało szans na powodzenie - mówi historyk Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Alianci przeprowadzali zrzuty zaopatrzenia nad Warszawę, były jednak one niewystarczające. Stalin nie zgodził się też na korzystanie przez zachodnie samoloty z lotnisk Armii Czerwonej, dlatego loty nad polską stolicę były bardzo niebezpieczne i wiązały się z licznymi stratami. - Stalin rękami Niemców chciał zniszczyć polski ruch oporu, który nie zgodziłby się na komunistyczne rządy w Polsce. Przez dwa miesiące walk alianci nie zmusili ZSRR do pomocy Powstaniu, które trwało po drugiej stronie Wisły – tłumaczy historyk dr Szymon Niedziela. Niemcy zdecydowali się na zupełne zniszczenie Warszawy oraz zamordowanie lub wypędzenie jej mieszkańców. Jak podkreśla dr Niedziela, miało być to nie tylko zniszczenie miasta ale i całego narodu.

2 października o godzinie 5-tej rano nastąpiło zawieszenie broni. Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, został zawarty w nocy z 2 na 3 października w kwaterze generała SS Ericha von dem Bacha w Ożarowie koło Warszawy. Podpisali go przedstawiciele Komendy Głównej AK: pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i podpułkownik Zygmunt Dobrowolski "Zyndram".

Powstanie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Upadło po 63 dniach. Zginęło w nim od 150 do 180 tysięcy osób, w tym od 15 do 18 tysięcy żołnierzy. Po zakończeniu walk Powstańcy Warszawscy trafili do niewoli a około pół miliona mieszkańców Warszawy zostało wypędzonych z miasta. Jednocześnie specjalne oddziały niemieckie rozpoczęły systematyczny rabunek oraz niszczenie miasta, które trwały do końca 1944 roku. Szacuje się, że w trakcie powstania oraz po jego zakończeniu zniszczeniu uległo około 80% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

IAR/ep