Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marcin Nowak 28.01.2011

Wsparcie dla najzdolniejszych

Program "Klub Polska Londyn 2012" rozpoczyna drugi rok istnienia. Korzystają z niego bohaterowie serwisu "600 dni do Londynu" - Monika Pyrek, Maja Włoszczowska oraz Marek Kolbowicz.
Maja Włoszczowska podczas Gali Mistrzów Sportu 2010Maja Włoszczowska podczas Gali Mistrzów Sportu 2010fot.PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Klub Polska Londyn 2012 zostanie rozszerzony - informuje rzecznik Jakub Kwiatkowski
  • Finansowanie sportowców zdaje egzamin - dodaje Jakub Kwiatkowski
  • Sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński przyznaje, że jednemu potrzebne jest trochę więcej, innemu trochę mniej
Czytaj także

Celem "Klubu Polska Londyn 2012" jest stworzenie profesjonalnych przygotowań wyselekcjonowanej grupie sportowców, którzy rokują nadzieję na zdobycie medalu na igrzyskach olimpijskich w Londynie.

Początkowo programem objętych zostały 32 osoby, medaliści olimpijscy z 2008 roku i medaliści mistrzostw świata z 2009 roku. Jak informuje rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki Jakub Kwiatkowski - w tym roku grupa ta zostanie rozszerzona.

Każdy ze sportowców objętych programem może liczyć na dofinansowanie o średniej wysokości 500 tysięcy złotych na sezon.

Sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński przyznaje, że jednemu potrzebne jest trochę więcej, innemu trochę mniej. Jak jednak dodaje nikt nie powinien narzekać.

Po raz pierwszy zasady finansowania sportowców jak w "Klubie Polska Londyn 2012" wprowadzono podczas przygotowań do zimowych igrzysk w 2010 roku. Jakub Kwiatkowski argumentuje, że tamten egzamin wypadł pomyślnie.

W 2010 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na program "Klub Polska Londyn 2010" blisko 14 milionów złotych. Wśród sportowców wspieranych przez resort są bohaterowie specjalnego serwisu Polskiego Radia "600 dni do Londynu": tyczkarka Monika Pyrek, mistrzyni świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz wioślarz Marek Kolbowicz.

man