Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 26.10.2020

"Wiele osób przyjeżdża do Polski i zbiera inspiracje". Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "NNW"

- Podczas Retrospektyw* Festiwalu "NNW" przedstawiamy produkcje zagranicznce, z Europy Środkowo-Wschodniej. Z każdym rokiem przyjeżdżają ludzie z coraz to innych krajów. Wielu zagranicznych obywateli przyjeżdża do naszego kraju i inspiruje się tym festiwalem, chcą opowiadać swoją historę w podobny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski.
1200_Piejko.jpg
XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Magdalena Piejko: ks. Orzechowski nie szedł na żadne kompromisy

Jan Ruman (redaktor naczelny "Biuletynu IPN"), który był jednym z prowadzących audycji, zapytał Arkadiusza Gołębiewskiego o festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dyrektor wydarzenia podkreślił, że przez sytuację związaną z pandemią przeprowadzanie tego typu inicjatwy nie jest proste.

Czytaj także:

Posłuchaj
24:40 [PR24] PR24 (mp3) 26 październik_2020_10_26-22-06-01_for_media.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

- Warunki nie są łatwe, wiele inicjatyw jest sparaliżowanych. Również nasze festiwale nie mają łatwo. Miesiąc temu zakończyliśmy festiwal w Gdyni. Dzisiaj rozpoczęliśmy nasze działania w Ciechanowie - to tutaj, na północnym Mazowszu ta idea się zrodziła - i tutaj są przeprowadzane te Retrospektywy - tłumaczył.

Festiwal1200.jpg
"Tylko prawda jest interesująca". Reżyser Maciej Pawlicki o festiwalu filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Podczas Retrospektyw przedstawiamy również produkcje zagranicznce, z tej Europy Środkowo-Wschodniej. Z każdym rokiem przyjeżdżają ludzie z coraz to innych krajów. Czesi, Chorwaci... - wymieniał. - Wielu obywateli przyjeżdża do naszego kraju i inspiruje się tym festiwalem, chcą opowiadać w podobny sposób co my - mówił.

Pamięć o Zbrodni Katyńskiej

Paweł Nowacki (producent filmów dokumentalnych) odniósł się natomiast do świadomości historycznej Polaków. - W 2007 r. świadomość Zbrodni Katyńskiej charakteryzowała się tym, że wiele osób "coś" słyszało... Tak naprawdę skok świadomości nastąpił dopiero po premierze filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy - mówił.

- Opowieść o Zbrodni Katyńskiej w związku z katastrofą smoleńską była opowieścią, która trwała ponad tydzień - w związku z żałobą. Były to gigantyczne obrazy we wszystkich stacjach telewizyjnych - przypominano, że nasza delegacja poleciała uczcić oficerów pomordowanych w Katyniu. To jest niezwykle ciekawe, że dopiero w 2010 r. zdecydowana większość Polaków dowiedziała się, że tego mordu dokonali Sowieci - podkreślił.

*Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywa się zawsze na przełomie września i października, jednak jego echa rozbrzmiewają przez cały rok. Jest to związane m.in. z festiwalowymi Retrospektywami. To forma Festiwalu NNW w wersji skróconej. 

***

Tytuł audycji: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzili: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Data emisji: 26.10.2020
Godzina: 22.08

PR24/festiwalnnw.pl
pb