Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 27.11.2019

"Posłowie". Reportaże o moralności hitlerowców oraz proza schulzowska

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" Piotr Gociek oraz Łukasz Orbitowski zajęli się dwiema pozycjami. Jedną był zbiór dziesięciu reportaży o powojennej moralności zbrodniarzy hitlerowskich "Co u pana słychać" autorstwa Krzysztofa Kąkolewskiego, a drugą zbiór opowiadań Jana Polkowskiego "Portier".
mock golem krajewski świat książki-1200.jpg
Powrót Eberharda Mocka w najnowszej powieści Marka Krajewskiego

Zbiór opowiadań "Portier" składa się z czterech krótkich utworów. Są to "Trzydzieści trzy słowa", "Maria i Józef", tytułowy "Portier" oraz "Trzy gracje". "Los zdycha, czas milknie, świat gaśnie, a ja, jak idiota, w nerwowym napięciu obmyślam plan, który ma przesądzić o wszystkim. Plan to neutralne i delikatne określenie, bo przecież pragnę i szukam ocalenia. Zamierzam, bez względu na wszystko, wydobyć się spod okupacji obcego obłędu, z koszmaru cudzych myśli" - czytamy w opisie.

- Pierwsze opowiadanie był najbardziej konwencjonalne. Tam jest jakaś fabuła, jakaś zagadka, która popycha tego bohatera, co zmierza ku rozwiązaniu. Zagadka wiąże się ze śmiercią, z tajemniczą spuścizną zmarłego. Dopełnia się w wysoko-artystycznym kociołku prozy skomplikowanej, prozy schulzowskiej, prozy ewidentnie tworzonej przez poetę, który przykłada wielką wagę do każdego słowa, w skutek czego każde zdanie waży bardzo dużo - mówił Łukasz Orbitowski.

Człowiek głęboko zatopiony w materii słowa

pomowmy-szczerze 1200.jpg
"Pomówmy szczerze". Opowieść o trudnych relacjach damsko-męskich

Piotr Gociek podkreślił natomiast, że zdarzało mu się wracać do niektórych sentencji. - Dzięki temu zdarzyło mi się kilkakrotnie podczas lektury "Portiera", że wracałem do poniektórych zdań, bo czułem, że powinienem, że warto. Może warto objaśnić fabułę tej nowelki "Trzydzieści trzy słowa". Mamy tam narratora, który wchodzi do mieszkania po zmarłym humaniście, człowieku głęboko zatopionym w materii słowa. Ten narrator próbuje odkryć nad czym tak obsesyjnie pracował ten nieżyjący bohater. Im dłużej to zgłębia, tym robi się ciekawiej... - mówił publicysta.

Podczas audycji prowadzący dyskutowali również o reportażach Krzysztofa Kąkolewskiego... Profesor Hans Fleischhaker - nazistowski antropolog, który jeździł do Auschwitz badać ludzkie czaszki. Hermann Stolting - prokurator, którego wyroki śmierci wykonywano dokładnie co trzy minuty. Otto von Fircks, Aleksander Dolezalek i Konrad Meyer - realizatorzy Generalplan Ost, nowej, nazistowskiej wielkiej wędrówki ludów. To tylko niektóre postaci z reportaży Krzysztofa Kąkolewskiego.

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Posłowie" prowadzili Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 22.06