Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Bitner 08.07.2020

Niemiecka prezydencja w UE. Publicystka: celem dokończenie negocjacji nad pakietem pomocowym

- Niemcy swoją prezydencję zapowiadali dużo wcześniej niż dzisiaj podczas wystąpienia Angeli Merkel w Parlamencie Europejskim. Zaczęło się to już w maju, kiedy niemiecka kanclerz wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wyraziła poparcie dla bezprecedensowego planu naprawczego i pomocy UE po pandemii - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".

- Europa musi stać się bardziej zielona, cyfrowa i konkurencyjna - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, przedstawiając w środę w Parlamencie Europejskim priorytet niemieckiej prezydencji. Niemcy bowiem przejęli kierownictwo w Unii Europejskiej w tym półroczu.

shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Porozumienie ws. budżetu priorytetem dla Europy. Miniszczyt z udziałem szefów instytucji UE

- Angela Merkel przybyła do PE, żeby opowiedzieć europosłom o priorytetach prezydencji, którą obejmuje na najbliższe pół roku. Jednak tak naprawdę Niemcy swoją prezydencję zapowiadali dużo wcześniej. W zasadzie zaczęło się to w maju, kiedy niemiecka kanclerz wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wyraziła poparcie dla bezprecedensowego planu naprawczego i pomocy UE po pandemii dla wszystkich, czyli strefy euro i krajów, które nie mają wspólnej waluty. Niemcy, przejmując prezydencję, biorą dzisiaj na siebie dowiezienie tego planu do końca. Chodzi o dokończenie negocjacji nad tym pakietem pomocowym - podkreśliła Magdalena Cedro.

Posłuchaj
04:17 PR24_AAC 2020_07_08-16-49-06.mp3 Magdalena Cedro o rozpoczęciu przez Niemcy półrocznej prezydencji w Unii Europejskiej (Świata pogląd)

 

"Zadanie wyjścia z negocjacyjnego pata"

Publicystka "Dziennika Gazety Prawnej" odniosła się do propozycji dla krajów członkowskich, jakie leżą obecnie na unijnym stole. - Pieniądze, które się na nim znalazły, są obarczone warunkami. Jeszcze nie wiemy tego na 100 proc., ale najprawdopodobniej nie uda się Polsce obalić pomysłu powiązania funduszy europejskich z praworządnością. Drugą kwestią jest zaś konieczność wydawania tych pieniędzy na określone cele, czyli zgodne z polityką klimatyczną. Inwestycje, na które te środki finansowe zostaną przekazane, w przypadku Polski będą musiały służyć zielonej transformacji gospodarki. Ponadto pieniądze te będą musiały zostać wydane na rozwiązania cyfrowe. Nie będzie więc tak dużej wolności, jakiej byśmy chcieli - tłumaczyła Magdalena Cedro.

Czytaj także:

Po prezentacji Angeli Merkel wizji niemieckiej prezydencji UE europosłowie rozpoczęli debatę na temat budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Publicystka analizowała, czy spotkanie to będzie miało charakter okazjonalny, czy też możliwe stanie się podjęcie wstępnych decyzji. - Przede wszystkim przed nimi stoi zadanie wyjścia z negocjacyjnego pata. Wśród krajów członkowskich ścierają się bowiem różne interesy. Południe chce, żeby pomoc z pakietu ratunkowego nadeszła jak najszybciej i była objęta jak najmniejszymi warunkami, z kolei kraje takie jak Holandia, Dania, Austria czy Szwecja domagają się, żeby UE upewniła się co do dobrego wydania tych pieniędzy - mówiła Magdalena Cedro.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość:  Magdalena Cedro (Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 07.07.2020
Godzina emisji: 16.49

PR24/bb