Marcin Nowak 03.03.2012

Klaus Kroell znów na szczycie podium

Austriak wygrał zjazd alpejskiego Pucharu Świata w norweskim Kvitfjell, gdzie dzień wcześniej triumfował w supergigancie ex aequo ze Szwajcarem Beatem Feuzem.
Klaus KroellKlaus KroellPAP/EPA

31-letni narciarz odniósł szóste zwycięstwo w karierze.

Uzyskał czas 1.45,76, lepszy od dwóch Norwegów: zaledwie o dwie setne sekundy od Kjetila Jansruda oraz o 0,48 s od Aksela-Lunda Svindala. Czwarty, ze stratą 0,66 s, był Feuz, który dzięki temu umocnił się na prowadzeniu w rywalizacji o tytuł najlepszego alpejczyka sezonu.

Szwajcar ma 1190 punktów i wyprzedza w klasyfikacji generalnej PŚ Austriaka Marcela Hirschera, który do Kvitfjell nie przyjechał. Trzeci jest Chorwat Ivica Kostelic - 1043 pkt, który wciąż pauzuje po operacji kolana. Prawdopodobnie wróci na stoki w przyszły weekend w Kranjskiej Gorze.

Na czwarte miejsce przesunął się Svindal - 919, wyprzedzając Cuche'a - 913, natomiast na szóstą pozycję awansował Kroell - 823.

Austriak został liderem klasyfikacji PŚ w zjeździe, w którym zgromadził już 569 punktów. Wyprzedza Cuche'a - 521, który w sobotę był dopiero dziesiąty. Szanse na małą Kryształową Kulę ma jeszcze tylko Feuz - 518, a wszystko rozstrzygnie się w trakcie finałowych zawodów w Schladming za dwa tygodnie.

Kroell po raz szósty w karierze stanął na najwyższym stopniu podium. Po raz czwarty udało mu się to w zjeździe, po triumfach w Kvitfjell w 2009 roku, w Wengen dwa lata później oraz w poprzednim miesiącu w Chamonix.

Poza tym dwa razy wygrywał w supergigancie - w styczniu 2009 roku w Kitzbuehel i w piątek w Kvitfjell.