Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 12.01.2021

Jak wydłużyć sprawność filtra DPF?

Filtr cząstek stałych niejednokrotnie wywołał smutek na naszych twarzach. Przynosi środowisku wiele dobrego, ale ma też wielu przeciwników, którzy wskazują na jego awaryjność. Jak wydłużyć sprawność filtra DPF w Twoim samochodzie. SPRAWDŹ!

Filtr cząstek stałych (DPF – ang. diesel particulate filter) montowany jest w autach z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi. Jego główne zadanie to neutralizacja rakotwórczych cząstek sadzy zawartych w spalinach – realnie wpływa na poprawę powietrza, którym oddychamy. Niestety – nie jest bezawaryjny i zapycha się szybciej, niż byśmy tego chcieli.

Źródło:YT

Jak dbać o filtr cząstek stałych? Oto wskazówki!

Właściwy styl jazdy

Impulsywne hamowanie, gwałtowne przyśpieszanie przy niskich obrotach silnika oraz częste zmiany prędkości nie sprzyjają eksploatacji filtrów cząstek stałych. Odpowiednia technika jazdy zagwarantuje nam też dodatkowe kilka groszy w portfelu! Eko-driving jest teraz na topie!

Dłuższe przejażdżki

filtr DPF nie lubi krótkich dystansów. Korzystanie z auta głównie w mieście lub na krótkich trasach zapycha filtr zdecydowanie mocniej, niż długie wyprawy. Wysokie obroty i jazda ze stałą prędkością umożliwiają skuteczne pozbycie się sadzy z kanalików. Niezawodnym sposobem na wydłużenie żywotności filtra cząstek stałych będzie wybranie się od czasu do czasu na dłuższą przejażdżkę. Oczywiście nikt nie zachęca Cię do jeżdżenia bez sensu po terenie całego powiatu - potraktuj to jak okazję do odwiedzenia babci/ cioci lub wujka Staszka. 

Tankowanie dobrej jakości paliwa

Bardzo istotne znaczenie na kondycję filtra DPF ma jakość stosowanego paliwa. Z tego względu, zaleca się korzystać z zaufanych stacji benzynowych i zwracać uwagę na to, co lejemy do zbiornika naszego pojazdu. Trzy grosze mniej na litrze nie jest warte potencjalnych problemów z filtrem. 

Regularne serwisowanie samochodu

Duży wpływ na filtr cząstek stałych ma również stan silnika i innych podzespołów samochodu. Niesprawna turbosprężarka, awaria układu wtryskiwaczy, zużyte pierścienie tłokowe, zanieczyszczony filtr powietrza, stosowanie niewłaściwego oleju silnikowego czy nawet nieprawidłowo zrobiony chiptuning – to wszystko może przyczynić się do skrócenia trwałości filtra DPF. Ważne jest regularne serwisowanie naszego pojazdu i wykonywanie wszystkich niezbędnych napraw.

Jeżeli nie będziemy właściwie dbać o filtr DPF, szybko ulegnie on całkowitemu zapchaniu i uniemożliwi dalszą jazdę. Jego regeneracja lub wymiana wiąże się ze stosunkowo wysokim kosztem, a nikt rozsądny nie lubi wydawać pieniędzy bez sensu.


Lepiej zapobiegać, niż leczyć – prawda?


Aleksander Wróbel

CZYTAJ TAKŻE: