Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 24.01.2021

Nie daj zaskoczyć się "bestii"!

Na początku stycznia w mediach pojawiła się informacja o nadchodzącej "bestii ze wschodu" – wyżu syberyjskim, który miał przynieść znaczne ochłodzenie, z temperaturami nawet do -30 stopni Celsjusza i opadami śniegu. Dziś wiemy, że nie była to "zima stulecia", a prognozy okazały się w dużej mierze przesadzone. Warto przygotować się jednak na to, że zima jeszcze nadejdzie! Jak to zrobić? 

Jak przygotować się na nagły atak zimy?

Naszą społeczną gotowość do odnalezienia się w zimowych warunkach próbował ocenić Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy:

Posłuchaj
01:00 Czy kierowcy są gotowi na niskie temperatury (Na luzie/PRK) Czy kierowcy są gotowi na niskie temperatury (Na luzie/PRK)

Przez kilka ostatnich lat odzwyczailiśmy się od dużych mrozów. Dla większości kierowców przygotowania auta do zimy ograniczają się do wymiany opon na zimowe – to zdecydowanie nie wystarczy, gdy pojawi się duży mróz. Wraz ze spadkiem temperatury gwałtownie spada m.in. wydajność akumulatora (jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na prąd przy rozruchu). Elektronika jest tym aspektem, którego zimą zdecydowanie zaniedbać nie wolno.

Posłuchaj
00:57 Zimowa sprawność akumulatora (Na luzie/PRK) Zimowa sprawność akumulatora (Na luzie/PRK)

Stan akumulatora dobrze jest sprawdzać na bieżąco i nie czekać na potencjalny kryzys w niedalekiej przyszłości. Przydatny będzie popularny multimetr albo urządzenie, które wkłada się do gniazda zapalniczki - tak, jak transmiter FM. Na podobnej zasadzie działa mnóstwo innych samochodowych gadżetów – w tym kontrolery napięcia, które na wyświetlaczu sygnalizują stan naładowania. Prościej być nie może!

Posłuchaj
00:57 Czy akumulator jest dobry? (Na luzie/PRK) Czy akumulator jest dobry? (Na luzie/PRK)

-

Nowe auta z reguły są przyjemnie ciche – dzieje się tak m.in. dlatego, że ich uszczelki ciasno przylegają do drzwi i są wykonane z gumy pokrytej warstwą podobną do zamszu. Jeśli między taką uszczelkę, a blachę dostanie się choćby odrobina wilgoci – wówczas po mroźnej nocy drzwi mogą przymarznąć. Próba siłowego otwarcia może się skończyć urwaniem uszczelki albo klamki.

Posłuchaj
00:33 Jak dbać o uszczelki? (Na luzie/PRK) Jak dbać o uszczelki? (Na luzie/PRK)

Większość aut jest wyposażonych w zamki centralne, otwierane bez użycia kluczyka. Najczęściej drzwi otwieramy z pilota. Po kilku latach nieużywania mechanizm w zamku może się zastać. Jeśli w mroźny poranek akumulator odmówi nam posłuszeństwa, to nie uda się nawet otworzyć drzwi lub maski. Czy - gdy drzwi zamarzną - możemy otwierać je siłą?

Posłuchaj
00:38 Kuba Bielak - czy pomoże rozwiązanie siłowe.mp3 Siła (wobec) zmrożonych drzwi (Na luzie/PRK)

Przed nami końcówka stycznia. Wbrew opinii wielu, zima ma w tym roku jeszcze kilka szans na zaskoczenie kierowców. Nie bądź jednym z nich! Przygotuj się na jej nadejście!


P. Bedliński


CZYTAJ TAKŻE: