Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 14.01.2021

Kamerka samochodowa – wsparcie czy zagrożenie?

Kamerka samochodowa jest coraz popularniejszym gadżetem samochodowym. Dzięki nagraniom z dróg możemy udowodnić swoją niewinność w przypadku np. potencjalnej stłuczki. Czy jednak jest to gadżet, który ma same zalety? W niektórych sytuacjach może zdecydowanie bardziej zaszkodzić, niż pomóc!

Kamery samochodowe dzięki swoim niewielkim gabarytom i przemyślanym rozwiązaniom technicznym zyskują popularność. Na YouTube można znaleźć oddzielne kanały poświęcone zarejestrowanym przez te urządzenia wypadkom/ zdarzeniom drogowym. 

Aby kamerka spełniła swoje zadania, jej zakup powinien być przemyślany - inaczej można rozczarować się zarówno niską jakością obrazu, jak i denerwującymi funkcjami dodatkowymi.

Cena kamerki

Widełki cenowe są bardzo szerokie. Bez trudu możemy znaleźć kamery samochodowe kosztujące 100 złotych, jak i powyżej 2 tysięcy! Zdaniem dziennikarza magazynu Auto Świat, Tomasza Okurowskiego, który testował mobilne rejestratory obrazu, na przyzwoitą kamerę (rejestrującą w miarę wyraźny obraz) powinna wystarczyć kwota rzędu 150-200 złotych. Jeśli zdecydujemy się na zestaw złożony z dwóch kamer (przedniej i tylnej), powinniśmy liczyć się z wydatkiem 500-600 złotych. Powyżej 1000 złotych zapłacimy natomiast za zestawy wysokiej klasy.

Jakość nagrywania

Posłuchaj
00:42 Marka kamerki samochodowej (Na luzie/PRK) Marka kamerki samochodowej (Na luzie/PRK)

Kluczowa cecha dobrej kamery to jakość nagrywanych filmów. Niestety wciąż zdarzają się producenci, którzy deklarują bardzo wysokie parametry sprzętowe, które nijak mają się do rejestrowanego obrazu. Nie warto kierować się wyłącznie suchymi danymi technicznymi. Podstawowym kryterium powinna być ocena zamieszczonych w Internecie filmów z kilku modeli. Poglądowe materiały dodają nie tylko producenci, którzy chcąc pochwalić się produktem mogą pewne kwestie podkoloryzować, ale też użytkownicy – ci będą zdecydowanie bardziej krytyczni i wypunktują wszystkie niedoskonałości sprzętu.

Posłuchaj
01:26 Tomasz Okurowski - po czym poznać słabą kamerę.mp3 Po czym poznać słabą kamerę? (Na luzie/PRK)

00:55 Tomasz Okurowski - kąt widzenia.mp3 Kąt widzenia w kamerkach samochodowych (Na luzie/PRK)

Warto zestawić ze sobą filmy z kilku kamer i porównać na którym nagraniu ujęty jest fragment maski lub sąsiedniego pasa. Z reguły im więcej będzie w kadrze – tym lepiej.

Źródło: YT

Jednym z najważniejszych parametrów kamery jest też rozdzielczość. Jako minimum powinniśmy potraktować 1920x1080 pikseli (Full HD). Wciąż występują jednak urządzenia oferujące niższą rozdzielczość - takich lepiej nie brać pod uwagę. 

Posłuchaj
00:27 Rozdzielczość kamerki a rozmiar pliku (Na luzie/PRK) Rozdzielczość kamerki a rozmiar pliku (Na luzie/PRK)

Pamięć urządzenia i nagrywanie w pętli

Jeśli inwestujemy w kamerę mogącą nagrywać w jakości 4K, powinniśmy celować w karty z najwyższej półki i większą pojemnością – może się przydać nawet 64-128 GB. Z pojemnością karty nie trzeba jednak przesadzać - zazwyczaj będziemy potrzebowali zapisu ostatnich kilku-kilkunastu minut. Nagrania są bowiem zapisywane w pętli - gdy kończy się miejsce, usuwane są najstarsze fragmenty.

Posłuchaj
00:31 Tomasz Okurowski - kamera nagrywa w wielu plikach.mp3 Nagranie w pętli - sens kamerek samochodowych (Na luzie/PRK)

Nagranie - (nie)podważalny dowód?

Podstawową funkcją kamery jest tworzenie dowodu - np. popełnienia wykroczenia lub przestępstwa przez innego kierowcę. Możemy też próbować udowodnić naszą niewinność przed policją i w ewentualnym postępowaniu sądowym. Czy funkcjonariusz drogówki potraktuje nagranie z amatorskiego urządzenia poważnie?

-

Posłuchaj
00:55 kom. Robert Opas KGP - czy nagranie z kamery może zmienić decyzję policji.mp3 Czy nagranie z kamery może zmienić decyzję policjanta? (Na luzie/PRK)

Dodatkowe funkcje kamery

Kamery samochodowe mają też dodatkowe funkcje – zupełnie niezwiązane z rejestracją obrazu. Są nimi m.in. funkcja wskazywania aktualnej prędkości na podstawie nawigacji, a także coś, co w założeniu powinno służyć bezpieczeństwu - ostrzeganie o zmianie pasa ruchu. W praktyce może się okazać, że przynosi to więcej szkody, niż pożytku.

Posłuchaj
00:55 Ostrzeganie o zmianie pasa ruchu - pomoc czy przeszkoda? (Na luzie/PRK) Ostrzeganie o zmianie pasa ruchu - pomoc czy przeszkoda? (Na luzie/PRK)

Warto natomiast zachować alarm dźwiękowy dla innej funkcji - wspomagania przy ruszaniu. Chodzi o swego rodzaju "przypominacz" dla tych, którzy w korku zbyt późno odjeżdżają po zmianie świateł. Funkcja ta reaguje na ruch poprzedzającego pojazdu, dzięki czemu mamy mniejsze szanse, by powodować zatory. Należy mieć jednak świadomość, że funkcja ta zareaguje na wszystko, co będzie się przed nami ruszać – jeśli podjedziemy pod automatycznie otwierającą się bramę, niewykluczone, że usłyszymy ponaglenie.


Czy dla Ciebie kamerka samochodowa jest pomocnikiem i wsparciem w drogowych wojażach, czy zbędną i irytującą "przeszkadzajką"?


Patryk Bedliński

CZYTAJ TAKŻE: