Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Zuzanna Chowaniec 26.05.2021

Dzikie zwierzęta w mieście. Jak reagować?

Leśne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Widok dzików spacerujących po osiedlu, czy przemykających przez parkingi lisów, przestaje dziwić. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, jak się zachować.

Miasta stały się atrakcyjnym siedliskiem dla wielu dzikich zwierząt. Osobniki coraz śmielej podchodzą do terenów zamieszkałych. Wszystko przez stałe poszerzanie terenów zurbanizowanych. Działalność człowieka wypiera zwierzęta z ich naturalnego środowiska. Ponadto tereny zamieszkałe przez ludzi stanowią dla nich łakomy kąsek. Niezabezpieczone śmietniki to łatwy i nieograniczony dostęp do pożywienia dla zwierząt, które szukają przetrwania.

Posłuchaj
01:51 PR3_MPLS 2021_05_26-06-18-42_dzikie_zwierzeta.mp3 Jak reagować podczas spotkania z dzikim zwierzęciem? (Pora na Trójkę)

 

Dzikie zwierzęta w miastach

– Nie tylko dziki odwiedzają tereny zamieszkałe przez ludzi. Mogą to być lisy, kuny, czasem sarna, a nawet łoś. W każdym takim przypadku należy zachować ostrożność, spokój i nie szukać kontaktu ze zwierzęciem. Można obserwować, zrobić zdjęcia, ale nie próbować się do niego zbliżać. Dzikie zwierzęta w naturalny sposób boją się człowieka i na jego widok uciekają. Nie będą próbowały się zbliżać – mówił Maciej Pawłowski z warszawskiego nadleśnictwa.

– Gdyby jednak doszło do pogryzienia przez lisa, kunę lub inne dzikie zwierzę, zawsze powinniśmy się skontaktować z lekarzem. On najlepiej powie nam, co robić w tej konkretnej sytuacji – dodał.

Dzikie w mieście - rusza nowa kampania ZOO Wrocław i Miasta Wrocław / ZOO Wrocław

Co robić i jak się zachować?

– Gdy spotkamy dzikie zwierzę, najlepiej powiadomić straż miejską. Na miejsce przyjedzie patrol, który oceni sytuację i w razie konieczności odłowi zwierzynę. Osoba, która spotka się z takim zwierzęciem, powinna zachować ostrożność i spokój. Nie wolno go płoszyć ani straszyć. Pod żadnym pozorem nie należy się zbliżać do zwierzęcia i wykonywać gwałtownych ruchów. Ważne, by nie dokarmiać dzikich osobników. Pamiętajmy, że w każdym przypadku najważniejsze jest nasze życie i zdrowie, a kontakt z dzikim zwierzęciem może okazać się zagrożeniem – ostrzegał Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy. 

Coraz częstsze przypadki

Jak wynika z raportu sporządzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli, interwencje związane z pojawianiem się dzikich zwierząt w ostatnich latach podjęło ponad 80 procent skontrolowanych samorządów. Wiele z nich podejmuje również inicjatywy, mające na celu szkolenie pracowników służb oraz wyposażanie ich w odpowiedni sprzęt. 

Jak podkreśla NIK, obecność dzikich zwierząt w miastach wynika przede wszystkim z postępującej urbanizacji, poszerzania się granic administracyjnych oraz przecinania przez ludzką działalność szlaków migracyjnych zwierząt. Jak zaznacza Izba, te szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, które gwarantują łatwy dostęp do pokarmu i schronienia, co niejednokrotnie budzi sytuacje konfliktowe.

Liczne instytucje coraz częściej organizują kampanie edukacyjne, które zwracają uwagę na problem oraz uczą odpowiednich zachowań. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 6.18

zch