Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 23.02.2014

23.02.2014 Partia Regionów oskarża Janukowycza. Były prezydent się ukrywa [relacja]

Nowa rzeczywistość polityczna na Ukrainie. Władza w kraju przechodzi w ręce opozycji. Partia Regionów uznała zaś, że za to co się stało na Ukrainie, odpowiada Wiktor Janukowycz. Parlament musi wkrótce wyłonić nowy rząd.
Kijów: demonstranci cieszą się ze zwycięstwaKijów: demonstranci cieszą się ze zwycięstwaPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV D

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

13:35

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że Unia Europejska ma obowiązek podjęcia działań w celu zapobieżenia bankructwu Ukrainy. UE powinna działać wspólnie z Rosją i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - ocenił. - Ruch należy teraz do UE - oświadczył Erler gazecie "Welt am Sonntag".
Jak podkreślił, Bruksela powinna - by zapobiec bankructwu Kijowa - uzgodnić swoje działania z Moskwą, a równocześnie włączyć do tych działań MFW. - Pieniądze można przekazać tylko pod pewnymi warunkami. Powinniśmy szybko usiąść wspólnie do stołu i uzgodnić listę (działań) - powiedział pełnomocnik niemieckiego rządu.
Erler ostrzegł przed ciągłym mówieniem o podziale Ukrainy. - Siły, które chcą zrealizować taki scenariusz, nie są obecnie wystarczająco mocne - powiedział. Jego zdaniem, ani Rosja, ani Zachód nie są zainteresowane podziałem tego kraju. Polityk SPD uważany jest za zwolennika bliskiej współpracy z Rosją.

13:29

Kolekcja samochodów, warta miliony dolarów, znaleziona pod Kijowem, należąca rzekomo do Janukowycza. Znaleźli ją aktywiści. Niektórzy proponują, żeby pojazdy rozdać tym uczestnikom Majdana, których auta zostały spalone.

13:04

Ukraiński parlament anulował w niedzielę tzw. ustawę językową, która faworyzowała język rosyjski. Ustawa o podstawach polityki językowej dawała przywileje językom mniejszości narodowych w regionach Ukrainy o dużych skupiskach tych mniejszości.

13:02

Trwa śledztwo w sprawie zabójstw, których ofiarą padli uczestnicy antyrządowych protestów na Ukrainie; wszystkie przypadki połączono w jedną sprawę dotyczącą masowego zabójstwa - poinformował w niedzielę Ołeh Machnicki, odpowiedzialny za pracę prokuratury.
Machnicki, deputowany nacjonalistycznej partii Swoboda, został przez parlament Ukrainy mianowany pełnomocnikiem Rady Najwyższej ds. kontroli działalności Prokuratury Generalnej.
- Wszystkie zabójstwa, które zostały popełnione na Majdanie, wcześniej były rozproszone w oddzielnych sprawach karnych. Zajmowały się nimi organy spraw wewnętrznych niskiego szczebla. Rozumiecie - milicja badała sprawy, w których sama milicja zabijała ludzi - powiedział Machnicki w Radzie Najwyższej Ukrainy.
Dodał, że podjęto działania, których celem jest zatrzymanie i postawienie przed sądem dotychczasowego prokuratora generalnego Wiktora Pszonki i dotychczasowego ministra dochodów i podatków Ołeksandra Kłymenki. Obaj zostali w sobotę odsunięci przez parlament od sprawowania swoich funkcji.

13:01

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział w niedzielę, że władze Ukrainy powinny zwrócić się o pożyczkę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, żeby uniknąć rychłej niewypłacalności kraju.

12:56

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier pozytywnie ocenia rolę Rosji w zabiegach o rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Potwierdził wolę Berlina prowadzenia bardziej aktywnej polityki zagranicznej.
- Zakończenie rozlewu krwi jest zgodne z interesami Rosji - powiedział Steinmeier w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel".

12:54

Polacy modlą się za Ukraińców. W warszawskiej archikatedrze świętego Jana odprawiono mszę świętej w intencji pokoju na Ukrainie i za poległych na Majdanie. W mszy wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, który apelował o dobre wykorzystanie więzi, jakie zawiązały się między Polską a Ukrainą. Dziękował też Polakom za wyrazy solidarności z narodem ukraińskim w czasie ostatnich dramatycznych wydarzeń.
Z archikatedry Bronisław Komorowski i jego małżonka pojechali do cerkwi greckokatolickiej ojców bazylianów przy ulicy Miodowej, gdzie złożyli datki i uczestniczyli w części nabożeństwa.

12:33

Ukraiński parlament anulował w niedzielę tzw. ustawę językową, która faworyzowała język rosyjski. Ustawa o podstawach polityki językowej dawała przywileje językom mniejszości narodowych w regionach Ukrainy o dużych skupiskach tych mniejszości.

12:19

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał siły polityczne na Ukrainie do ostrożności i działania z wyczuciem. Jak podkreślił, utrzymanie jedności kraju musi być priorytetem. W oświadczeniu Steinmeier ostrzegł, aby w tym krytycznym momencie nie podjąć decyzji, które będą miały fatalne skutki dla Ukrainy.

Steinmeier podkreślił, że integralność terytorialna i narodowa jedność Ukrainy to cel, który musi przyświecać wszystkim politycznym działaniom. Szef niemieckiej dyplomacji dodał, ze obowiązujący porządek prawny na Ukrainie musi być podstawą wszelkich politycznych rozstrzygnięć.

12:00

Frakcja parlamentarna rządzącej dotąd na Ukrainie Partii Regionów obarczyła odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza całkowitą odpowiedzialnością za to, co stało się w kraju od początku protestów antyrządowych, które wybuchły w listopadzie 2013 r.
- Przeżywamy jedną z najtrudniejszych i najbardziej tragicznych chwil w historii naszego państwa. Ukraina została ograbiona i porzucona, jednak nie ma to znaczenia wobec tragedii, która spotkała dziesiątki ukraińskich rodzin, które straciły swych bliskich po obu stronach konfliktu. Ukraina została zdradzona. Cała odpowiedzialność za to spoczywa na Janukowyczu i jego najbliższym otoczeniu - głosi oświadczenie frakcji Partii Regionów

11:58

Ukraińscy deputowani czasowo przekazali obowiązki prezydenta przewodniczącemu parlamentu. Deputowani postanowili już, że do wtorku zostanie utworzony Rząd Jedności Narodowej. - To sprawa priorytetowa - powiedział przewodniczący Rady Najwyżej Ołeksandr Turczynow.

11: 54

Zbigniew Brzeziński: jedność opozycji jest bardzo ważna; Europa powinna dać Ukrainie gotówkę, nie tylko slogany.

(Wideo: TVN24/x-news)


11:54

Marek Siwiec: wystąpienie Julii Tymoszenko oceniam na "trzy plus"." - To już inny Majdan, bardziej upodmiotowiony, i inna Julia - mówił europoseł. Zauważył, że niektórzy politycy dystansują się do niej, na przykład na scenie z Julią nie było Kliczki.

(Wideo: TVN24/x-news)

11:54

Kierownictwo Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która odpowiada m.in. za kontrwywiad, opuściło swe stanowiska pracy - oświadczył w ukraińskim parlamencie pełnomocnik ds. kontroli działalności SBU Wałentyn Naływajczenko.
- W SBU nie ma ani szefa, ani jego zastępców. Samowolnie opuścili miejsca pracy i powyłączali telefony - powiedział.
Według Naływajczenki SBU nie dysponuje obecnie ani skoordynowaną łącznością, ani planami ochrony najważniejszych obiektów w kraju, takich jak m.in. elektrownie atomowe.
- W imieniu Rady Najwyższej apeluję, by przewodniczący parlamentu wniósł na rozpatrzenie kandydatury osób, którym należy niezwłocznie zlecić wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju, przywrócenie stanu bezpieczeństwa oraz ochronę najważniejszych obiektów - zaapelował pełnomocnik.

11:54

- Gubernator obwodu astrachańskiego, na południu Rosji, polecił swoim podwładnym zaprosić i przyjąć w obwodzie "berkutowców" - członków oddziałów specjalnych milicji ukraińskiej Berkut, które brutalnie walczyły z antyrządowymi demonstrantami w Kijowie.
Jak pisze w niedzielę agencja Interfax, gubernator Aleksandr Żyłkin zamieścił takie polecenie na swojej stronie internetowej, której używa w kontaktach urzędowych. "Zaproście ich oficjalnie, przyjmiemy ich i rozmieścimy" - napisał Żyłkin.
Notatka gubernatora jest odpowiedzią na doniesienia, że członkowie Berkutu na portalach społecznościowych proszą o azyl polityczny w Rosji lub na Białorusi - pisze Interfax.

11:53

Szef parlamentu Ołeksandr Turczynow został p.o. prezydenta Ukrainy.

Ołeksandr
Ołeksandr Turczynow, PAP/EPA/YURY MAXIMOV

11:50

Nowy rząd ma powstać do wtorku. Przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow polecił deputowanym uzgodnienie do tego dnia kwestii związanych z nową koalicją parlamentarną oraz gabinetem zaufania narodowego.
- Polecam szefom frakcji przeprowadzenie niezwłocznych konsultacji w sprawie powołania nowej większości parlamentarnej i utworzenia rządu zaufania narodowego - oświadczył Turczynow.

11:40

Rada Najwyższa Ukrainy zwolniła w niedzielę z wykonywania obowiązków ministra spraw zagranicznych Leonida Kożarę.
Parlament przegłosował także dymisję kilku innych ministrów z ekipy odsuniętego dzień wcześniej od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

11:38

Parlament przejął na własność państwa luksusową rezydencję odsuniętego dzień wcześniej od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Tzw. Meżyhiria, jeden z najlepiej strzeżonych dotąd obiektów w państwie, od soboty jest otwarta dla ludzi.

(Wideo: apartamenty w rezydencji)

Ludzie odwiedzają rezydencję Janukowycza)

 

11:15

Wiele osób próbuje uciec przez Donieck. Próbował tamtędy zbiec m.in. Witalij Zacharczenko, p.o. szefa MSW. Poinformowała o tym w sobotę straż graniczna. Tej drogi próbowal również Janukowycz.
- W sobotę minister ds. podatków Ołeksandr Kłymenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka zostali zatrzymani na lotnisku w Doniecku, jednak do sali VIP wdarli się uzbrojeni ludzie, doszło do strzelaniny i Kłymenko z Pszonką odjechali. Obecnie prowadzone jest śledztwo w tej sprawie - powiedział p.o. szefa MSW Arsenij Awakow. Więcej >>>

11:13

Ulice Kijowa patrolują ochotnicy z Samoobrony Majdanu. Również oni ochraniają część budynków administracji państwowej, a także gmachy ukraińskiego parlamentu. O działalności i obecnych zadaniach członków Samoobrony Majdanu mówił na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami Witalij Kliczko, lider partii UDAR. Podkreślił, że Samoobrona musi kontrolować sytuację w mieście oraz w kraju. Opozycyjny polityk przypomniał, że w tej chwili na ulicach Kijowa nie ma milicji ani innych służb bezpieczeństwa. Dlatego obecność ochotników z Samoobrony Majdanu w wielu punktach miasta sprzyja zachowaniu porządku. Jednocześnie zaznaczył, że struktury siłowe wymagają zreformowania. Potwierdził wolę reorganizacji policji, a także innych ważnych instytucji państwowych. Według Kliczki, wymaga to czasu. Dodał, że zanim ta reorganizacja nie nastąpi Samoobrona Majdanu nie zostanie rozwiązana.

(Wideo: patrol Samoobrony Majdanu)

11:10

Według doktora Adama Eberhardta planowane na 25 maja wybory prezydenckie będą źródłem konkurencji, konfliktów i podziału w zwycięskim obozie protestu. Istotne jest również, według eksperta, pytanie czy Ukraińcy zdecydują się na przedterminowe wybory parlamentarne. Zwrócił uwagę, że parlament ukraiński do tej pory był wierny Janukowyczowi teraz głosuje zgodnie z oczekiwaniami Majdanu. Jednak za kilka, kilkanaście tygodni siły starego reżimu będą starały się przejść do kontrofensywy - przewiduje doktor Eberhardt.

10:52

Komentując odwołanie prezydenta Wiktora Janukowycza, Adam Eberhardt zaznaczył, że parlament zrobił to z naruszeniem regulacji konstytucyjnych. Można to jednak tłumaczyć tym, że zarówno prezydent jak i premier oraz inni urzędnicy państwa de facto zdezerterowali i nie wiadomo gdzie się znajdują. Najważniejsze jest natomiast to, że bardzo szybko krzepną struktury nowej władzy. Doszło do rozpadu obecnego obozu rządzącego i również największa groźba, która wisi nad Ukrainą czyli groźba separatyzmu, wydaje się na tym etapie na szczęście dość odległa, jeżeli w ogóle możliwa - tak uważa rozmówca IAR. Ekspert odnosi wrażenie, że w regionach wschodniej Ukrainy również jest bardzo duże rozczarowanie rządami Janukowycza i nie ma poparcia dla podziału kraju.

10:51

Zdaniem Adama Eberhardta z Ośrodka Studiów Wschodnich Julia Tymoszenko wystąpiła na Majdanie bardziej jako petent starający się przypodobać tłumowi niż jako jego potencjalny przywódca. W tym wystąpieniu można było wyczuć nutę fałszu, podlizywania się. Nic dziwnego, że zostało przyjęta z mieszanymi odczuciami - podkreślił w rozmowie z IAR Eberhardt.

10:37

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem odnotowuje uwolnienie b.premier Ukrainy Julii Tymoszenko; jednocześnie MSZ zapewnia, że Polska popiera aspiracje europejskie Ukrainy i budowę nad Dnieprem państwa prawa.

10:34

Rosyjskie media państwowe opowiadają o ”antyrosyjskich nastrojach” na Ukrainie. Jako przykłady dziennikarze państwowej telewizji podają niszczenie pomników Lenina oraz groźby pod adresem jednego z rosyjskich reporterów. Według stacja Rossija24 ekstremiści ogłosili polowanie na niewygodnych dziennikarzy. - Między innymi na naszego kolegę Artioma Koła, któremu zarzucają wylewanie pomyj na ukraiński naród. Za jego głowę dają nagrodę 10 tysięcy hrywien - twierdzi Rossija24.

W niemal każdym serwisie informacyjnym rosyjska telewizja państwowa zwraca uwagę na niszczenie w ukraińskich miastach monumentów przywódcy rewolucji październikowej. Ma to być jeden z elementów antyrosyjskich nastrojów panujących wśród ukraińskich nacjonalistów. W sobotę rosyjskie MSZ wyraziło zaniepokojenie ostrzelaniem na Ukrainie busa, który prowadził rosyjski kierowca. Dyplomaci wezwali Majdan do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Rosji przebywającym na Ukrainie i mniejszości rosyjskiej.

10:24

W Kijowie rozpoczyna się rano posiedzenie parlamentu Ukrainy. Głównym tematem obrad będzie powołanie nowej koalicji oraz wybór nowego premiera, który przejmie stery w państwie po sobotnim odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najważniejsze kandydatury na stanowisko szefa rządu to: uwolniona w sobotę z więzienia była premier Julia Tymoszenko, szef frakcji parlamentarnej jej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk, oraz były minister spraw zagranicznych Petro Poroszenko. - Omawiana była także kandydatura Serhija Tihipki (zastępcy szefa klubu Partii Regionów), ale w związku z tym, że nie stawił się on na posiedzeniu parlamentu w sobotę wieczorem, to stracił szansę - oświadczył deputowany Batkiwszczyny Mykoła Tomenko. Więcej >>>

10:19

Ukraińskie władze nie wiedzą, gdzie znajduje się odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz - oświadczył w niedzielę p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Nie wiadomo też, gdzie jest były prokurator generalny i ministrowie z ekipy Janukowycza. Więcej >>>

10:02

Kryzys na Ukrainie wynikł z tego, że władze tego kraju nie postępowały demokratycznie - powiedział były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, dzień po odsunięciu od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w następstwie antyrządowych protestów. Według ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego główną przyczyną zamieszek na Ukrainie było "przerwanie pieriestrojki".

09:44

Rezydencję Janukowycza przez całą noc zwiedzali kijowianie. Dziennikarze czytali dokumenty. - W spisie wydatków figurują takie pozycje jak "łapówka na przetarg".  Czytaj więcej o luksusowej posiadłości, w której Janukowycz urządzał sobie polowania  >>>

09:26

Deputowani zebrali się w Radzie Najwyższej, żeby wznowić obrady.

09:00

Doradca szefa Narodowego Banku Ukrainy próbował wywieźć około stu tysięcy dolarów w samochodzie. Został zatrzymany przez samoobronę Majdanu.

08:39

Wierzący i wszyscy ludzie dobrej woli są zaproszeni do udziału w warszawskich modlitwach o pokój na Ukrainie. - Mimo osiągniętego porozumienia Ukraińcy wciąż potrzebują naszej duchowej pomocy - mówi ksiądz Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej.
Modlitwa będzie miała dwie części. Pierwsza część to msza w archikatedrze na Starym Mieście. O 11.00, ma jej przewodniczyć biskup Rafał Markowski. Natomiast od godziny 14.00 Będzie można uczestniczyć w czuwaniu w kościele Najświętszego Zbawiciela. To jest parafia na terenie, której jest ambasada ukraińska.

07:53

Pracownicy ministerstwa spraw zagranicznych proszą Radę Najwyższą o odsunięcie od obowiązków szefa resortu, Leonida Kożary. Jak piszą w oświadczeniu opublikowanym w sieci społecznościowej, "nie ma moralnego prawa" do sprawowania urzędu.

07:41

Stany Zjednoczone apelują o jedność Ukrainy i wzywają do porozumienia narodowego. W wydanym w nocy czasu polskiego oświadczeniu Biały Dom wyraził zadowolenie z uwolnienia Julii Tymoszenko i wezwał do utworzenia rządu jedności.

07:30

Część dokumentów z rezydencji Janukowycza wrzucono do wody, bo nie zdążono ich spalić.


07:25

W podkijowskiej rezydencji Wiktora Janukowycza Meżyhrii (Międzygórzu) znaleziono też dokumenty, które już analizują dziennikarze. Niektóre trzeba było wysuszyć.

PAP/EPA/YAROSLAV
PAP/EPA/YAROSLAV VAISS

07:20

Meżyhiria z lotu ptaka

07:23

Ukraińska telewizji 5.Kanał opublikowała filmy z kamer przemysłowych, które mają rzekomo przedstawiać wywożenie wartościowych przedmiotów z rezydencji Wiktora Janukowycza pod Kijowem a być może nawet ucieczkę prezydenta.
Zdjęcia zarejestrowano jeszcze w momencie, gdy Janukowycz był u władzy a jego posiadłość była jednym z najlepiej chronionych obiektów w kraju. Na czarno-białym filmie widać grupę ciężarówek odjeżdżającą sprzed rezydencji w Meżihiryju. Na innym ujęciu widać grupę ludzi ładującą jakieś przedmioty do śmigłowca. Po chwili mężczyźni odlatują.
Wczoraj ukraiński parlament zdymisjonował Wiktora Janukowycza ze stanowiska. Sam były prezydent uciekł do Charkowa na wschodzie kraju. W nagranym przez tamtejszą telewizję deklaruje, że władzy nie odda.

07:20

Były premier Ukrainy Mykoła Azarow opuścił kraj i znajduje sie w Rosji - taką nieoficjalną informację podaje Interfax. Agencja powołuje się na swoje źródło w rosyjskich służbach. Nie wiadomo, kiedy miał opuścić Ukrainę.
Azarow został zmuszony do podania się do dymisji 28 stycznia. Był premierem od marca 2010 roku. Jest on przewodniczącym rządzącej Partii Regionów. Jako szef rządu budził wiele kontrowersji przede wszystkim ze względu na swoje prorosyjskie poglądy, antyliberalne poglądy gospodarcze, a także kiepską znajomość języka ukraińskiego.

07:15

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton zaapelowała do ukraińskich polityków o "odpowiedzialne działania", mające na celu utrzymanie integralności terytorialnej i jedności kraju .
Z podobnym apelem wystąpił nieco wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. O zagrożeniu dla integralności Ukrainy mówił wieczorem polski premier Donald Tusk.
Ashton podkreśliła, że UE śledzi rozwój sytuacji w Kijowie "minutę po minucie". Wezwała obie strony konfliktu, zwolenników odsuniętego od władzy przez parlament prezydenta Wiktora Janukowycza oraz opozycję, do "prowadzenia konstruktywnego dialogu, aby odwzajemnić uzasadnione aspiracje demokratyczne narodu ukraińskiego". - Apeluję do każdego, by respektował państwo prawa i konstytucję. Potrzebujemy trwałego rozwiązania kryzysu politycznego - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji. Zaznaczyła, że rozwiązanie powinno obejmować "reformę konstytucji, powołanie nowego, poszerzonego rządu i stworzenie warunków adekwatnych do przeprowadzenia demokratycznych wyborów".

07:10

Francja cieszy się z niespodziewanego uwolnienia Julii Tymoszenko i apeluje o zachowanie spokoju na Ukrainie - oświadczył nadanym w nocy z soboty na niedzielę szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. - W tej wyjątkowej sytuacji, w której znalazła się Ukraina, Francja, wraz ze swymi partnerami europejskimi, zwraca się z apelem o zachowanie jedności i integralności państwa, jak i powstrzymanie się od przemocy - napisał szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. - Pragniemy poszanowania konstytucji, powołania nowego rządu i przygotowania w jak najkrótszym czasie wyborów - napisał francuski minister spraw zagranicznych.
Laurent Fabius w imieniu Unii Europejskiej wraz z szefami dyplomacji Niemiec i Polski - Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz Radosławem Sikorskim - uczestniczył w negocjacjach między ukraińską władzą a opozycją.

Czytaj też: historyczny dzień na Ukrainie. Janukowycz uciekł z Kijowa, parlament zmienia Ukrainę >>>

PAP./IAR/inne/ agkm