Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 12.02.2015

Co uzgodniono w Mińsku w sprawie Ukrainy? Treść dokumentów

Uczestnicy Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali dokument zatytułowany "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". Z kolei normandzka czwórka przyjęła deklarację.
Władimir Putin po rozmowach w MińskuWładimir Putin po rozmowach w MińskuPAP/EPA/ALEXEY DRUGINYN/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Poniżej teksty zamieszczone na stronie internetowej Kremla.

"Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień"

1. Niezwłoczne i całkowite przerwanie ognia w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy i jego bezwzględne przestrzeganie rozpoczynając od godz. 00.00 (czasu kijowskiego) 15 lutego 2015 roku.
2. Wycofanie przez obie strony całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR "Tornado-S", "Uragan", "Smiercz" i systemów rakietowych "Toczka" ("Toczka U):
- dla wojsk ukraińskich: od faktycznej linii styczności;
- dla formacji zbrojnych oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy: od linii styczności zgodnie z Mińskim Memorandum z 19 września 2014 r.
Wycofanie wyżej wymienionego ciężkiego uzbrojenia powinno rozpocząć się nie później niż drugiego dnia po przerwaniu ognia i zakończyć w ciągu 14 dni.
Temu procesowi będzie sprzyjać OBWE przy wsparciu Trójstronnej Grupy Kontaktowej.
3. Zapewnić skuteczny monitoring i weryfikację reżimu przerwania ognia i wycofania ciężkiego uzbrojenia przez OBWE od pierwszego dnia wycofywania, z wykorzystaniem wszystkich niezbędnych środków technicznych, w tym satelitów, bezzałogowych statków latających, systemów radiolokacyjnych itp.
4. Pierwszego dnia po wycofaniu rozpocząć dialog o modalnościach przeprowadzenia wyborów lokalnych zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i ustawą Ukrainy "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego", a także o przyszłym funkcjonowaniu tych rejonów na podstawie wymienionej ustawy.
Niezwłocznie, nie później niż po 30 dniach od daty podpisania niniejszego dokumentu, przyjąć uchwałę przez Radę Najwyższą Ukrainy ze wskazaniem terytorium, na którym obowiązuje specjalny reżim zgodnie z ustawą Ukrainy "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" w oparciu o linię ustanowioną w Mińskim Memorandum z 19 września 2014 r.
5. Zapewnić ułaskawienie i amnestię poprzez wejście w życie ustawy zabraniającej ściganie i karanie osób w związku z wydarzeniami mającymi miejsce w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy.
6. Zapewnić uwolnienie i wymianę wszystkich zakładników i osób bezprawnie przetrzymywanych na podstawie zasady "wszyscy za wszystkich". Proces ten powinien być zakończony najpóźniej piątego dnia po wycofaniu.
7. Zapewnić bezpieczny dostęp, dostawę, przechowywanie i rozdzielanie pomocy humanitarnej potrzebującym na podstawie międzynarodowego mechanizmu.
8. Określenie modalności pełnego przywrócenia socjalno-ekonomicznych więzi, w tym przekazów socjalnych, takich jak wypłata emerytur i inne wypłaty (wpływy i dochody, terminowa opłata wszystkich rachunków komunalnych, wznowienie opodatkowania w ramach prawodawstwa Ukrainy).
W tych celach Ukraina przywróci funkcjonowanie segmentu swojego systemu bankowego w rejonach dotkniętych konfliktem i być może będzie stworzony międzynarodowy mechanizm ułatwiający takie przekazy.
9. Przywrócenie całkowitej kontroli nad granicą państwową przez rząd Ukrainy w całej strefie konfliktu, co powinno rozpocząć się pierwszego dnia po wyborach lokalnych i zakończyć po całkowitym uregulowaniu politycznym (wybory lokalne w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na podstawie ustawodawstwa Ukrainy i reformy konstytucyjnej) pod koniec 2015 roku pod warunkiem wypełnienia punktu 11 - poprzez konsultacje i po uzgodnieniu z przedstawicielami oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej.
10. Wycofanie wszystkich zagranicznych formacji zbrojnych, sprzętu wojskowego, a także najemników z terytorium Ukrainy pod obserwacją przez OBWE. Rozbrojenie wszystkich nielegalnych grup.
11. Przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie z wejściem w życie pod koniec 2015 roku nowej konstytucji przewidującej w charakterze kluczowego elementu decentralizację (z uwzględnieniem szczególnych cech oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego, uzgodnionych z przedstawicielami tych rejonów), a także przyjęcie stałego ustawodawstwa o szczególnym statusie oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego zgodnie z działaniami wskazanymi w przypisie do końca 2015 roku. (Patrz przypis)
12. Na podstawie ustawy Ukrainy "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" kwestie dotyczące wyborów lokalnych będą omawiane i uzgadniane z przedstawicielami oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Wybory zostaną przeprowadzone z przestrzeganiem odpowiednich standardów OBWE i przy monitoringu ODIHR OBWE.
13. Zintensyfikować działalność Trójstronnej Grupy Kontaktowej, w tym poprzez stworzenie grup roboczych dla realizacji odpowiednich aspektów mińskich porozumień. Będą one odzwierciedlać skład Trójstronnej Grupy Kontaktowej.
Przypis:
Takie działania zgodnie z ustawą "O tymczasowym funkcjonowaniu samorządu lokalnego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" zawierają w sobie co następuje:
- zwolnienie od ukarania, ścigania i dyskryminacji osoby związane z wydarzeniami mającymi miejsce w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego;
- prawo na językowe samookreślenie;
- udział organów samorządu lokalnego w mianowaniu szefów organów prokuratury i sądów w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego;
- możliwość zawierania przez centralne organy władzy wykonawczej z odpowiednimi organami samorządu lokalnego umowy dotyczącej ekonomicznego, socjalnego i kulturalnego rozwoju oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego;
- państwo udziela wsparcia socjalno-ekonomicznemu rozwojowi oddzielnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego;
- sprzyjanie przez centralne organa władzy współpracy transgranicznej oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego z regionami Federacji Rosyjskiej;
- stworzenie oddziałów milicji ludowej na podstawie decyzji lokalnych rad w celu utrzymywania porządku publicznego w oddzielnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego;
- uprawnienia deputowanych lokalnych rad i osób zajmujących stanowiska, wybranych podczas przedterminowych wyborów rozpisanych przez Radę Najwyższą Ukrainy na podstawie tej ustawy, nie mogą być unieważnione przed terminem.
Dokument podpisali uczestnicy Trójstronne Grupy Kontaktowej:
Ambasador Heidi Tagliavini
Drugi prezydenta Ukrainy L. Kuczma
Ambasador FR na Ukrainie M. Zurabow
A. Zacharczenko
I. Płotnicki

***

"Deklaracja normandzkiej czwórki"

Prezydenci Rosji, Ukrainy i Francji oraz kanclerz Niemiec przyjęli w czwartek Deklarację wspierającą, przyjęty przez grupę kontaktową kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień ws. Ukrainy. Poniżej pełny tekst dokumentu zamieszczony na stronie internetowej Kremla.
"Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Republiki Francuskiej Francois Hollande i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel potwierdzają pełne poszanowanie suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Są oni głęboko przekonani, że nie ma alternatywy dla wyłącznie pokojowego rozwiązania. Są też w pełni gotowi do podjęcia w tym celu wszelkich możliwych kroków zarówno osobno, jak i wspólnie.

W tym kontekście przywódcy zatwierdzają kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień, przyjętych i podpisanych w Mińsku 12 lutego 2015 r. przez wszystkie osoby, które podpisały również miński protokół z 5 września 2014 r. i mińskie memorandum z 19 września 2014 r. Przywódcy będą wnosić swój wkład w ten proces oraz wywierać wpływ na poszczególne strony, aby sprzyjać wykonaniu zespołu kroków.
Niemcy i Francja udzielą pomocy technicznej, aby odrodzić system bankowy w rejonach objętych konfliktem, być może drogą stworzenia międzynarodowego mechanizmu wspomagania wypłat socjalnych.
Przywódcy podzielają przekonanie, że umocnienie współpracy między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją będzie sprzyjać rozwiązaniu tego kryzysu. W tym celu popierają kontynuowanie trójstronnych rozmów między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją na temat energetyki, aby wykonać kroki na rzecz rozwoju "zimowego pakietu gazowego".
Popierają także trójstronne rozmowy między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją w celu wypracowania praktycznego rozwiązania kwestii wywołujących niepokój Rosji w związku z realizacją umowy o głębokiej i kompleksowej strefie wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską.
Przywódcy są niezmiennie oddani idei utworzenia wspólnej przestrzeni kulturalno-naukowej i gospodarczej od Atlantyku po Ocean Spokojny na fundamencie pełnego poszanowania prawa międzynarodowego i zasad OBWE.
Przywódcy będą nadal oddani realizacji mińskich porozumień. W tym celu uzgodnili utworzenie mechanizmu kontrolnego w "formacie normandzkim", który będzie przeprowadzać spotkania z regularną częstotliwością, z zasady na szczeblu wyższych rangą urzędników reprezentujących ministerstwa spraw zagranicznych".

Na stronie Kremla zamieszczony jest stenogram wystąpienia Władimira Putina po negocjacjach mińskich - zaznacza on na końcu przemowy, że deklaracja nie była przeznaczona do podpisu.

***

PAP/agkm