Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 27.03.2015

Białoruś: część dostawców blokuje dostęp do opozycyjnych portali

Część białoruskich dostawców internetu zablokowała dostęp do dwóch popularnych portali opozycyjnych: Karta'97 i Biełorusskij Partizan. Białoruskie niezależne strony internetowe zamieściły instrukcje pozwalające obejść tę blokadę.

Karta'97 powiadomiła w piątek, że dostęp do jej portalu blokują IP Telecom, Diełowaja Siet, ADSL.BY i Garant. Partizan informuje zaś o blokowaniu go przez "niektórych dostawców".
Użytkownik korzystający z usług ADSL.BY, który usiłuje wejść na któryś ze wspomnianych portali, natrafia na komunikat, że dostęp do niego został zablokowany na podstawie postanowienia Centrum Operacyjno-Analitycznego Republiki Białoruś z 19 lutego.
Zarówno Karta'97, jak i Biełorusskij Partizan były już na pewien czas zablokowane w grudniu ubiegłego roku wraz z kilkoma innymi niezależnymi portalami, np. gazetą "Biełorusskije Nowosti" czy agencją BiełaPAN.

Łukaszenka rozprawia się z internetem
1 styczniu weszła na Białorusi w życie kontrowersyjna nowelizacja ustawy o mediach, która zdaniem niezależnych środowisk dziennikarskich zwiększa możliwość wywierania przez władze nacisków na media internetowe.
Nowelizacja wprowadza m.in. wymóg państwowej rejestracji mediów internetowych i zakazuje rozpowszechniania w internecie informacji, które można zakwalifikować jako propagandę wojny, działalność ekstremistyczną, przemoc, a także wszelkich innych informacji, które mogą zaszkodzić interesom narodowym Białorusi.

Minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podkreśliła, że właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność także za nieodpowiednie komentarze użytkowników.

Z kolei kilka tygodni temu - 19 lutego - weszły w życie przepisy, które pozwalają na wprowadzenie blokady strony internetowej właściwie w ciągu kilku dni, umożliwiają także blokadę anonimizerów czy sieci Tor, poprzez które Białorusini wchodzili na blokowane przez władze sieci.

Białoruś: Łukaszenka zablokuje Tor, proxy i anonimizery. Ekspert: to możliwe >>>

Białoruś: nowe prawo o blokowaniu stron internetowych; można je zablokować w kilka dni >>>
W 2013 r. za ekstremistyczny uznano np. na wniosek KGB obwodu grodzieńskiego album "Fotografia prasowa Białorusi 2011". KGB załączyło opinię ekspertów, którzy ocenili, że w albumie "zawarto rozmyślnie wypaczone, nieodpowiadające rzeczywistości wymysły o życiu w Republice Białoruś w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i innych, uwłaczające godności narodowej obywateli", a dobór materiałów "odzwierciedla tylko negatywne aspekty życia narodu białoruskiego".

Tekst postanowienia o blokadach stron internetowych, z 19 lutego, opublikowany 25 lutego na portalu aktów prawnych na Białorusi  >>>

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl