Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 01.10.2020

Wsparcie ekonomiczne i inwestycje. Mateusz Morawiecki przedstawił w Brukseli plan dla Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na unijnym szczycie w Brukseli polski plan wsparcia gospodarczego dla Białorusi. Powiedzieli o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci. Szef polskiego rządu podczas dyskusji o sytuacji w Rosji i próbie otrucia Aleksieja Nawalnego zaapelował też o rezygnację z budowy gazociągu Nord Stream 2.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Unia Europejska powinna przedstawić ofertę Białorusinom, by - jak mówił - zaprowadzić ich na ścieżkę wolności i rozwoju.

- Czas politycznych deklaracji się skończył, nadszedł czas na konkretne działania - powiedział premier na szczycie za zamkniętymi drzwiami, o czym zrelacjonował brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

Czytaj więcej
Z. Rau na Węgrzech 1200 twitter.jpg
"V4 i Trójmorze wzmacniają wspólną tożsamość Europy Środkowej". Szef MSZ o celach polskiej dyplomacji

Szef polskiego rządu podkreślił, że to jest historyczny moment, w którym białoruskie społeczeństwo może wykorzystać szansę, by zrobić cywilizacyjny skok i że tylko zjednoczona Europa może w tym pomóc. Plan gospodarczy dla Białorusi przewiduje między innymi zniesienie wiz dla obywateli tego kraju.

Wsparcie dla Białorusi

Kolejnym krokiem, jak mówił premier, miałyby być inwestycje w infrastrukturę przy zaangażowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Premier przekonywał, że białoruska gospodarka potrzebuje sektorowych reform i że Unia powinna pomóc w tym przemianach.

Posłuchaj
00:56 10660365_1.mp3 Mateusz Morawiecki przedstawił plan dla Białorusi, zaapelował o rezygnację z Nord Streamu 2. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Natomiast podczas dyskusji o sytuacji w Rosji po próbie otrucia nowiczokiem Aleksieja Nawalnego premier Mateusz Morawiecki mówił, że użycie broni chemicznej jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego.

Czytaj więcej
Nawalny 1200 free.jpg
Nawalny pozwie rzecznika Kremla. Za słowa o współpracy ze służbami USA

Podkreślał, że nie można uznać Rosji za wiarygodnego partnera Europy i że należy zrezygnować z gazociągu Nord Stream 2, który - jak mówił premier - kosztował Europę zbyt wiele. Szef rządu przekonywał też, że Unia powinna zdecydowanie zareagować, włączając w to także sankcje wobec osób odpowiedzialnych za atak.

Czytaj także:

jp