Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Halina Ostas 30.07.2023

W Lubaczowie otwarto wystawę "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii"

Historie czterech polskich architektów tworzących w Charkowie przedstawia wystawa "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii". Wystawa została otwarta podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w ramach Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych.

Ekspozycję przygotował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Autorką wystawy jest profesor Lubow Żwanko, historyk Uniwersytetu w Charkowie.

Dyrektorka Instytutu, Dorota Janiszewska-Jakubiak, wyjaśnia, że na wystawie zaprezentowano sylwetki i dorobek Bolesława Michałowskiego, Zdzisława Charmańskiego, Wiktora Wieliczko i Aleksandra Rzepiszewskiego. "Będą plansze biograficzne, będą pokazana także najciekawsze realizacje, zdjęcia obiektów zachowanych do dzisiaj, będą również plany i archiwalia, które odnalazła profesor Żwanko" - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak. Wyjaśnia, że przedstawieni na wystawie architekci są autorami wielu dziesiątek budynków w Charkowie.

Architekci, o których opowiada wystawa, w połowie XIX i na początku XX wieku wybudowali w Charkowie około 90 budynków, z których większość zachowała się do dzisiaj. Są wśród nich: gmachy uniwersyteckie, kaplice, budynki bankowe, hotele, kamienice, mosty. A Aleksander Rzepiszewski jest między innymi autorem projektu jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Charkowa - Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na wystawie - wyjaśnia dyrektor Janiszewska-Jakubiak - pokazano też najnowsze zdjęcia z Charkowa, ukazujące skalę zniszczeń zabytków miasta, spowodowanych agresją wojsk rosyjskich, "bo też chcemy przypomnieć o tym, że wojna to jest zagrożenie dla ludzi, ale to jest też zagrożenie dla zabytków, dla wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy".

Wystawę w Lubaczowie będzie można oglądać do 31 sierpnia, później będzie pokazywana w kilku innych miastach.


IAR/ho